Kripto korku endeksi alarm veriyor! BTC’de sıçrama mı?

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde Bitcoin (BTC) adına yapılan olumlu tahminlere bir yenisi de ünlü analist Nicholas Merten’den eklendi. Merten’e göre dibe vurmuş olan Bitcoin için artık sırada büyük bir sıçrayış var. Merten, Bitcoin’in bu yükseliş için hazırlık aşamasında olduğunu iddia etti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyat olarak Mayıs ve Haziran aylarında, 2021’deki beklentilerin çok altında kaldı. Bitcoin Nisan’da neredeyse 65 bin dolar seviyesini görünce, birçok kişi için artık sıradaki orta vadeli hedef 100 bin dolar seviyelerindeydi. Ancak BTC, yükselmesi beklenen tutar kadar değer kaybederek 30 bin dolara düştü. Bu da Bitcoin’in gelecek dönemlerde nasıl hareket edeceğine ilişkin fikirlerin değişmesine ve piyasanın bu konuda ikiye ayrılmasına neden oldu.

  Merten Korku ve Açgözlülük Endeksinden Yola Çıktı

  Piyasada bir kesim Bitcoin’in dip noktasını gördüğünü, artık sırada yükselişlerin olacağını düşünüyor. Bir diğer kesim ise Bitcoin’in bu düşüşlere rağmen daha dip noktalara gerileyeceği fikrini gündeme getiriyor. Bu konu hakkında yukarı yönlü hareket beklentisi olan isimlerden biri de ünlü analist Nicholas Merten. Ünlü analist, Bitcoin’in dibe vurduğunu ve artık sıçrama yapacağını düşündüğünü dile getirdi. Bu fikrini dile getirirken Merten, bir de teknik bir göstergeyi dayanak olarak gösterdi.

  Nicholas Merten, Bitcoin’in nasıl ilerleyeceği konusunda yorum ve tahminlerini dile getirirken Google trendleri, anketler ve sosyal medya etkileşimlerinden yararlandığını ifade etti. Merten, bu ölçütlere bakarak yatırımcıların, trader’ların piyasadaki duyarlılığını ölçen korku ve açgözlülük endeksini incelediğini ifade etti.

  Merten, Endeksin Satın Almayı İşaret Ettiğini Söylüyor

  Endeks maksimum iyimserliği gösterdiğinde bu durum genelde satış için uygun zamanın geldiğine işaret ediyor. Tam tersine endeks endişeyi gösterdiğinde, bunun genelde alım fırsatı için uygun zamanın geldiğine işaret ediyor. Merten, korku ve açgözlülük endeksinin şimdi tam da satın almak için fırsat sunduğunu iddia ediyor. Konuya ilişkin olarak Merten’in açıklamaları şöyle:

  “İnsanlar korktuğunda genelde açgözlü oluruz ve genel olarak piyasa açgözlü olduğunda da korkuya kapılırız. Ancak şimdi olduğu gibi piyasa öfkeli olduğunda ve herkes yüksek risk almaya başlayarak kripto paralara yatırım yaptığında, fiyatlar umursanmadığında, işte satmak istediğimiz coşku budur.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle