Kripto Para

Belediyede BTC olur mu? Miami’de olabilir!

  2021 yılının ilk çeyreğinde, çalışanların ödemelerini Bitcoin (BTC) ile yapmayı ve vatandaşların da vergi ödemelerini BTC ile yapabilmelerini sağlamayı planladığını açıklayan Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, bu planını hayata geçirmek adına bir teklif sunacak.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık 2020’de elde ettiği sert yükselişler sonrası girdiği ralliyi 2021 yılının ilk çeyreği boyunca devam ettirdi. Bu dönemde tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran Bitcoin, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez’in de ilgisini çekmeyi başardı. Söz konusu dönemde Suarez; çalışanlara ödemeleri Bitcoin ile yapmak istediklerini, belediye rezervlerine BTC eklemek istediklerini ve vatandaşların da vergilerini BTC ile ödeyebilmelerini sağlamak istediklerini açıklamıştı. Bu alanlarda planlarının olduğunu açıklayan Suarez, şimdi bunun için bir teklif sunmaya hazırlanıyor.

  Francis Suarez Bir Teklif Sunacak

  Miami’yi “Bitcoin dostu şehir” yapmak üzere harekete geçen Francis Suarez, bu süreçte kripto para toplulukları tarafından da “En tanınmış BTC destekçilerinden” biri olarak kabul gördü. Sunduğu BTC vaatleri sonrasında birçok kişi Suarez’in bunu başarmasının olanaksız olduğunu dile getirmişti. Zira bu yönde yorumda bulunan kişiler, belediye hazinesinin doğrudan belediye başkanının kontrolünde olmadığını ifade etmişti. Ancak Suarez kısa bir süre önce, Miami’nin bunu Ekim ayı içinde mümkün kılması için bir teklifte bulunacağını açıkladı.

  Francis Suarez’in Açıklamaları

  Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Francis Suarez, açıklamasında “Kendimizi ABD’nin ya da dünyanın ‘Kripto Başkenti’ olarak farklılaştırmak istiyorum” sözlerini dile getirdi. Suarez, şehrin BTC yatırımı yapabilmesi için de bir teklifte bulundu. Ancak Florida eyaletinin tüzüğü gereği, yerel yönetimlerin “bu kadar değişken varlıklara” sahip olmasına izin verilmedi. Francis Suarez, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

  “Kararı gündemimize koyduğum andan itibaren elimizde Bitcoin tutabilseydik, yüzde 30 veya yüzde 40 oranlarında kazanç elde edebilirdik. İşte o zaman bir dahi gibi görünürdüm. Fakat bu işler bu şekilde yürümüyor…”

  BTC Yatırımına İzin Verilmedi, “Miami Coin” Üretildi

  Florida tüzüğü Miami şehrinin doğrudan BTC’ye yatırım yapmasını engelledi. Ancak Suarez, buna da bir çözüm getirdi. Buradan yola çıkarak çalışmaları başlatan Francis Suarez öncülüğünde “Miami Coin” piyasaya sürüldü ve bu varlık, “bir şehrin ilk yerli kripto varlığı” olarak kaydedildi. Bitcoin’e dayalı bir kripto varlık olan Miami Coin’in madenciliğinden elde edilen gelirler, şehrin gelişimi için fona aktarılıyor. Lansmanından bu yana Miami Coin, şehir hazinesine 10 milyon dolar girmesini sağladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle