Kripto Para

LUNA için 3 yeni önlem paketi! LUNA toparlanacak mı?

  Kripto para piyasası son günlerde muazzam bir kıyımdan geçiyor. Bu kıyımın baş aktörlerinden biri olan LUNA’da ise işler giderek kızgın hale geliyor. Çarşamba günü kurucu Do Kwon, UST ve LUNA için kurtarma paketini açıklamıştı. Pakete yeni önlemler de eklendi ama sonuç beklenenden daha kötü oldu.

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırma kararı ve ardından gelen bilanço daraltma açıklamaları, kripto paraları sert vurdu. Diğer yandan son düşüşlerde en etkin aktörlerden biri de LUNA oldu. LUNA yatırımcıları neredeyse tüm yatırımlarını kaybederken, Terra ve LUNA da neredeyse kurtarılamayacak bir hale geldi. LUNA’da yaşanan kriz sonrası Çarşamba günü Terraform Labs CEO’su Do Kwon, LUNA ve UST için kurtarma paketi açıklamıştı. Perşembe günü kurtarma paketine bir önlem daha dahil edildi ancak durum düşünülenden daha da kötüye gitti.

  Terra UST ve LUNA Mekanizmaları Nasıl Çalışıyordu?

  ABD dolarına sabitlenen Terra UST, LUNA tarafından teminat altına alınmış bir varlıktı. Mekanizma gereği 1 Terra UST satışında 1 tane de LUNA token üretiliyordu ve 1 Terra UST alımında da 1 LUNA token’ı azalıyordu. Terra UST alımlarının artması, LUNA’nın azalması ve fiyatın yükselmesi anlamına geliyordu. Ancak Terra UST çok büyük bir satış baskısına maruz kalınca LUNA adeta yıkım yaşadı. Her Terra UST satışında 1 LUNA daha basıldı, satışlar arttıkça LUNA sayısı arttı ve sonunda LUNA’lar o kadar çoğaldı ki; neredeyse tamamen değersiz bir hale geldi. Çarşamba günü Kwon da bu durum için bir kurtarma paketi açıkladı.

  LUNA Fiyatı 10 Sentin Altına Düştü

  Kwon, LUNA fiyatının desteklenmesi ve Terra UST ile LUNA’nın tekrar dengelenmesi için bir öneri paketi sundu. Bu pakette önerilen sistemde ilk sırada 1164 teklifi yer alıyor. Bu teklif sayesinde LUNA ile takas edilebilecek UST miktarı 4 katına çıkarılabilecek. Bu noktada ulaşılmak istenen hedef, daha fazla UST yatırımcısının çıkış yapmasını sağlamak ve ABD doları ile olan dengeyi yeniden kurmak. Ancak bu kurtarma hamlesi LUNA üzerinde çok ciddi bir satış baskısı oluşturdu ve LUNA fiyatı 0,10 doların (10 sent) bile altına düştü.

  Terra ve LUNA’da Yeni Önlem Paketleri

  Kwon’un sunduğu teklif onay eşiğini geçti ancak teklifin devreye alınabilmesi için 6 gün daha bulunuyor. Terraform Labs’ın Perşembe günü Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Yeni temel havuz teklifi çalışmaya başladığında süreç de hızlanacak” ifadeleri yer aldı. Terraform bununla birlikte 3 adet daha yeni önlem hakkında bilgi verdi. Yapılan açıklamaya göre önlem adımlarının içerikleri şöyle:

  • Terra’nın topluluk havuzundaki UST’lerin yakımı.
  • Ethereum blok zincirindeki 371 milyon UST’nin de yakımı.
  • 240 milyon adet LUNA’nın stake edilmesi.

  Terralabs Önlem Adımlarında Ne Amaçlıyor?

  Bu önlem adımlarıyla birlikte toplam UST kaynaklarının %11’i Terra tarafından yakılmış olacak. LUNA stake’i ile de muhtemel saldırılara karşı bir duvar oluşturacak. Zira LUNA’nın fiyatının çok ucuz olması, şu anda kötü niyetli aktörlerin çok sayıda LUNA alarak ağa müdahale etmelerine neden olabilir. Ancak LUNA’ların stake edilmesi, bu ihtimali zayıflatacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle