Kripto Para

ABD’li temsilci, altyapı yasa tasarısının değişmesini istedi

  Kripto para piyasalarını hayal kırıklığına uğratan ABD altyapı yasa tasarısında gelişmeler devam ediyor. Temsilci Anna Eshoo, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye bir mektup gönderdi. Eshoo, mektubunda altyapı yasa tasarısındaki kripto vergi hükümlerinin değiştirilmesini talep etti.

  ABD’de günler süren müzakereler sonrasında çok tartışılan altyapı yasa tasarısında Senato’da uzlaşma sağlandı. Ancak Salı günü, müzakerelerin son günüde, Senatör Richard Shelby “askeri harcamalar” nedeniyle tasarıya ret oyu verince, yasa tasarısı ilk haliyle Temsilciler Meclisi’ne gönderildi. Tasarı, Temsilciler Meclisi’nde 69’a 30 oy ile çoğunluk oyu alarak kabul edildi. Görüşmeler sürerken kripto para piyasaları bu tasarıya başından sonuna kadar itiraz etmişti. Tasarının kabul edilmesi ve üstelik sağlanan uzlaşmanın bozularak kabul edilmesi, sektörde öfke ve hayal kırıklığına neden oldu.

  Yasa Tasarısına Neden Karşı Çıkıldı?

  Söz konusu yasa tasarısı, ABD’deki altyapı çalışmalarının masraflarının yaklaşık 29 milyar dolarlık diliminin, kripto paralardan alınacak olan vergilerle karşılanmasını içeriyor. Yani ABD’de, kripto paralara vergi getirileceği anlamına geliyor. Ancak piyasada insanların en çok karşı çıktığı nokta, tasarıda vergi yükümlüsü olarak gösterilen kişi ya da kurumların “broker” (komisyoncu) olarak genel bir ifade ile tanımlanmış olması. Kripto para piyasalarında çok geniş sınırlara ulaşabilen bu ifade, bazı şartlar altında bireysel yatırımcıları bile kapsayabiliyor.

  Eshoo İçin “Pelosi’nin En Yakın Arkadaşı” Denilmişti

  Özellikle içerdiği dil ile büyük tepki çeken tasarının Temsilciler Meclisi’nde onay almasıyla birlikte tepkilerin boyutu da arttı. Bunun üzerine ABD’li Temsilci Anna Eshoo, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye bir mektup gönderdi ve bu mektupta, söz konusu yasa tasarısındaki kripto vergi hükmünün değiştirilmesini talep etti. Bu talep, kripto dünyasını bir kez daha umutlandırdı. Zira Anna Eshoo için 2014 yılında Politico, “Pelosi’nin Kongre’deki en yakın arkadaşı” tanımı yapmıştı.

  Eshoo “Broker” Tanımının Değiştirilmesini İstedi

  Anna Eshoo, tasarıda yer alan “broker” ifadesinin çok geniş olduğunu, bazı kuruluşların buna uymasının çok zor olabileceğini ifade etti. Eshoo’nun Pelosi’ye gönderdiği mektupta “Meclis Senato tasarısını kabul ettiğinde, yasanın 80603. bölümündeki sorunlu ‘broker’ tanımını değiştirmenizi tavsiye ediyorum” ifadeleri yer aldı.

  Altyapı yasa tasarısı Salı günü onaylandı ancak Temsilciler Meclisi şu an tatilde olduğu için yasanın yeniden sonbahar döneminde ele alınması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle