Kripto Para

Korkulan oldu! Altyapı tasarısı onaylandı

  Kripto para topluluklarını çok yakından ilgilendiren ABD’deki altyapı paketi onaylandı. Haftalar boyunca süren görüşmelerin ve müzakerelerden sonra son 10 yılın en büyük yurtiçi harcaması, söz konusu 1 trilyon dolarlık altyapı paketi olarak kaydedildi.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde ABD’de görüşülen altyapı yasa tasarısına odaklanmış durumdaydı. Tasarı sunulduktan sonra günlerce görüşüldü ve üzerinde müzakereler yapıldı. Söz konusu tasarı, ABD’de son 10 yılın en büyük yurtiçi harcama planını kapsıyor. Bu altyapı yasa tasarısı ile 1 trilyon dolarlık paket onaylanmış oldu. Altyapı yasa tasarısının onaylanması, kripto para topluluklarında hayal kırıklığı ve öfkeye yol açtı. Zira paket, kripto para evrenini de yakından ilgilendiriyor.

  Yasa Tasarısı Neler İçeriyor?

  Senato’da görüşülen “HR 3486 Altyapı Yasa Tasarısı” ile ABD’deki 1 trilyon dolarlık dev altyapı harcamalarının 29 milyar dolarlık kısmı kripto paralara uygulanacak olan vergilerden alınacak. Bu haliyle sektörde endişe yaratan paketin içeriği daha büyük zararları da beraberinde getirebilir. Zira tasarıda kullanılan dil, vergi vermekle yükümlü hale gelecek yükümlülerin kimler olduğu konusundaki geniş belirsizlik, kripto para topluluklarını fazlasıyla rahatsız ediyor. Paket; Bitcoin (BTC) borsalarından madencilere, yazılım geliştiricilerinden onaylayıcılara ve hatta bireysel yatırımcılara kadar uzanabilir.

  Tasarı Neden Temsilciler Meclisi’ne Gönderildi?

  Görüşmeler sırasında Senatör Pat Toomey ile Senatör Cynthia Lummis, söz konusu yasa tasarısında değişiklik yapılması gerektiğini belirtti ve tasarı bir süre daha masaya yatırıldı. Ancak Toomey ve Lummis’in söz konusu değişiklik talepleri reddedildi. Aslında tasarı üzerinde Senato’da uzlaşma sağlanmıştı ancak Senatör Richard Shelby ve Senatör Bernie Sanders “askeri harcamalar konusunda” anlaşmaya varamayınca, uzlaşma da bozuldu. Ardından tasarı, 69’a 30 oyla ilk haliyle Temsilciler Meclisi’ne gönderildi.

  Onaylanan Yasa Tasarısına Gelen Tepkiler

  Kripto para destekçisi senatörlerin taleplerinin reddedilmesiyle birlikte kripto para topluluklarındaki hayal kırıklığı ve öfke de katlandı. ABD merkezli kripto lobisi olan Blobkchain Association İcra Direktörü Kristen Smith, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Smith’in yer verdiği ifadeler şöyle:

  “ABD Senatosu; Toomey, Warner, Lummis, Sinema, Portman uzlaşması konusunda oybirliğiyle anlaşmaya vararak finansal ve teknolojik yeniliklerde Amerikan liderliğini tehlikeye atıyor.  Altyapı Tasarası, kripto ekosistemindeki birçok kişinin uyma yeteneğinden yoksun olduğu zararlı IRS raporlama gereksinimleri içeriyor.

  Bu tasarının bir sonucu olarak birçok kripto para yatırımcısı, gelecekteki işleri ve ekonomik büyümeyi masada bırakarak yurtdışına taşınmak zorunda kalacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle