Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 8 – 14 Kasım 2021

  Bir süredir yukarı yönlü hareket yapmakta zorlanan Bitcoin (BTC) fiyatında hareketli bir dönemden geçiliyor. Yıl sonu rallisi yapması beklenen BTC yatırımcılarını şaşırtan hareketlerle inişli çıkışlı bir grafik çiziyor. Geride kalan 7 günlük süre içinde BTC fiyatını etkileyen önemli gelişmeler yaşandı.

  Yatırımcıların yakından takip ettiği 8 Kasım ile 14 Kasım 2021 tarihleri arasındaki önemli Bitcoin gelişmelerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  8 Kasım Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), haftanın ilk işlem gününde yatırımcısını umutlandıran bir performansa imza attı. Kripto para piyasasındaki olumlu havanın devam ettiği 8 Kasım pazartesi gününde BTC fiyatında yüzde 6.72 oranında bir değer artışı görüldü. Bu yükseliş ile birlikte BTC fiyatı 67.763 dolar seviyesine kadar değer kazandı.

  Bitcoin'de Pazar akşamından itibaren yeni bir çıkış hareketi başladı. Bitcoin’in bu performansıyla birlikte, toplam kripto para piyasasının değeri 3 trilyon doları aştı. Digital Currency Group şirketinin kurucusu ve CEO'su Barry Silbert'ın sosyal medyadaki paylaşımı bu yükseliş performansında etkili oldu. 

  Çin merkezli en büyük kripto para madencilik cihazı üreticisi Bitmain şirketi çok daha güçlü bir makine çıkardığını duyurdu. Antminer S19 XP isimli makinenin yeni teknoloji çipleri sayesinde daha az enerji harcanacağı ve hesaplama gücünün saniyede 150 terahash (TH/s) olacağı açıklandı. 

  9 Kasım Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ikin işlem gününde Bitcoin fiyatındaki yükselişin devam etmesi bekleniyordu. Boğa rallisi hareketleri bekleyen yatırımcıların aksine önce 68.493 dolara kadar çıkan BTC fiyatında sert satışlar görülmeye başlandı. Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan BTC yeni direnci kırmakta zorlanırken, satış baskısıyla birlikte günün sonunda yüzde 1 civarı değer kaybederek 66.904 dolardan işlem gördü. 

  ABD’de büyük tartışma konusu olan "hack" olaylarıyla ilgili olarak Joe Biden hükumetinden ciddi bir adım geldi. Hazine Bakanlığı'na bağlı olan Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), küresel bir kripto para borsası Chatex’i, fidye ödemelerini  kolaylaştırdığı gerekçesiyle yaptırım uygulanacak şirketler listesine soktu.

  En büyük kripto para birimi gün içinde 68 bin 500 doları da geçmeyi başardı ve 70 bin dolar sınırını zorlamaya başladı. Yeni bir rekor kıran BTC’de Taproot güncellemesinin gerçekleşmesine birkaç günlük bir süre kalması bu yükselişte etkili oldu. 

  10 Kasım Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi BTC’de boğa ve ayıların savaşı hız kazanırken 10 Kasım Çarşamba gününde de volatilite yüksekti. Günün ilk saatlerinde 68.990 dolarlı seviyelere kadar çıkarak rekor tazeleyen BTC fiyatında sert satış dalgası etkili oldu. Lider kripto para birimi bu hareketlerin ardından yüzde 3’e yakın oranda değer kaybederek 64.932 dolardan kapanış yaptı. 

  Dubai merkezli Phoenix Technology Consultants şirketi 650 milyon dolarlık madencilik cihazı siparişi etti. BAE'yi madencilik endüstrisinde önemli bir noktaya getiren ve en büyük değerdeki alımlardan biri olan bu sipariş CEO Munaf Ali tarafından duyuruldu. 

  Lider kripto Bitcoin, yeni fiyat rekorlarıyla yoluna devam ederken bugün ABD enflasyon verisinin ardından 69 bin doları gördü. Fiyat, kısa sürede yaklaşık 3 bin dolar arttı. Bu yükseliş BTC yatırımcılarında büyük heyecan yaratırken, satış baskısını da arttırdı. Günün sonunda BTC fiyatında düşüş hareketleri görüldü. 

  11 Kasım Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen BTC, son dönemde konsolide olmaya başlarken bu süreçte altcoin piyasasında dikkat çeken ralliler yaşandı. Uzmanlara göre yeni bir yükseliş için güç toplama aşamasına geçen Bitcoin fiyatında kısıtlı bir gerileme görüldü. 11 Kasım Perşembe gününde BTC fiyatı 64.806 dolarla kapanışı yaparak yükseliş umutlarını korudu. 

  Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı Research Affiliates şirketinin kurucusu Rob Arnott, Bitcoin almama pişmanlığından bahsetti. BTC’yi ilk olarak 2013'te tanıdığını ve 100 bin dolarlık alım yapmayı düşündüğünü belirten ünlü milyarder, o zaman bilmediği araca yatırım yapmamayı seçtiğini söyledi.

  Bitcoin'in geliştiricilerinden ve hayatını kaybeden Dave Kleiman'ın ailesinin Craig Wright'a açtığı dava kripto para basınında geniş yankı buldu. Kleiman'ın çıkardığı Bitcoin'lerin "test ağı" BTC’leri olduğunu ve gerçek olmadıklarını belirten Wright ayrıca hem Satoshi hem de Wright olarak madencilik yaptığını ifade etti. 

  12 Kasım Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi son 3 gündür değer kaybı yaşarken 12 Kasım Cuma gününde de bu hareketini sürdürdü. Rekor kırdıktan sonra sert bir satış baskısıyla karşılaşan BTC fiyatında yüzde 1.04 oranında değer kaybı yaşandı. En büyük kripto para birimi bu fiyatlamadan sonra Cuma gününü 64.134 dolar desteğinin üzerinde kapadı. 

  Akşam saatlerinde üst üste gelen iki haber kripto para piyasasında panik yarattı. İlk önce, 8 yıldır hareketsiz olan Bitcoin cüzdanından 2 bin BTC başka cüzdanlara transfer edildi. Yaklaşık 150 milyon dolarlık Bitcoin’in piyasada satılabileceği endişesi, kısa bir süre panik satışlarına yol açtı. Ardından Evergrande şirketinin iflas ettiğine dair haberler ortaya çıkmasından sonra şiddetli bir düşüş yaşandı.

  Dünyanın en zengin isimlerinden Jeff Bezos’a bağlı Bezos Expeditions tarafından desteklenen Latin Amerika merkezli emlak startup'ı La Haus, bölgede artan adaptasyona uymak için Btcoin ödemelerini kabul edeceğini duyurdu. Şirketin yönetim kurulu başklanı ise "Bitcoin'in geleceğin rezerv parası olacağını düşünüyoruz." açıklamasını yaptı.

  13 Kasım Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonunda BTC piyasasını hareketlendiren haberler peş peşe gelince yeniden yukarı yönlü hareket başladı. Son 4 gündür satış yiyen Bitcoin nihayet toparlanma belirtileri göstererek yatırımcılarını sevindirdi. Her ne kadar yüzde 0.41 oranında değer kazanmış olsa da Bitcoin’de 64 bin dolar üzerindeki hareket yeni ralliler için umut verdi. 

  SEC tarafından onaylanan Bitcoin ETF'inin ardından artık gözler en yakın spot Bitcoin ETF'inin kararına çevrildi. En eski Bitcoin ETF'i konumundaki VanEck'in ürünü için son gün 14 Kasım olması kripto para sektöründe heyecan yarattı.

  Varlık yönetim şirketi Bitwise vadeli sözleşmelere dayalı olan Bitcoin ETF başvurusundan vazgeçmesiyle dikkat çekti. Direkt Bitcoin fiyatına dayalı bir ETF başvurusu bulunan Bitwise'dan yapılan açıklamada, borsa yatırım fonlarının masraflı olması bu hareketin sebebi olarak belirtildi. 

  14 Kasım Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatında yüzde 1.72 oranında artış yaşanması olumlu karşılandı. 14 Kasım Pazar gününde kripto para basınına yansıyan olumlu haberlerin etkisi ile BTC yükselişi devam etti. En büyük kripto para birimi Bitcoin bu performans ile haftayı 65.508 dolarda kapatmayı başardı.

  10 milyar dolarlık varlık yöneten SkyBridge Capital CEO’su Scaramucci, Bitcoin’in kolaylıkla 500 bin dolara ulaşabileceğini öne sürdü. Scaramucci, bu beklentisine sebep olarak BTC’nin 21 milyonluk kısıtlı arzını gösterdi. 

  Uzun yıllardır tartışılan Taproot güncellemesi, Bitcoin ağında gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği artıran bir gelişme olarak hayata geçti. Ağ üzerinde 2017’deki SegWit’ten bu yana en önemli güncelleme olarak görülen Taproot, 709632. blokta resmen devreye girdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle