Kripto Para

Paraguay’ın BTC yasa tasarısı deşifre oldu

  Geçen hafta Bitcoin yasa tasarısını meclise sunacağını söyleyen Paraguaylı milletvekili Carlitos Rejala bu teklifi deşifre etti. Kendi sosyal medya hesabından paylaşım yapan Rejala, teklifin kabul edilmesiyle ülkede yenilenebilir enerjinin korunacağını kaydetti…

  Ekonomik sorunlarla boğuşan Latin Amerika ülkeleri, çözümü Bitcoin’de aramaya başladı. İlk olarak El Salvador, 9 Haziran tarihinde Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ettiğini duyurmuştu. Şimdi de elektrik üretiminde güçlü olan Paraguay benzer bir hamlenin peşine düştü. 

  Paraguaylı milletvekili Carlitos Rejala, geçtiğimiz hafta hazırladıkları Bitcoin (BTC) yasa tasarısını meclise sunacaklarını söylemişti. Tasarıyı hazırlayan ve sosyal medyada paylaşan milletvekili, böylelikle Paraguay meclisinin onaylamayı düşündüğü tasarının detaylarını deşifre etti. 

  Yasa Tasarında Öne Çıkan Maddeler

  Yasa tasarısının ilk maddesi “Yeni yasa tasarısının amacı, kripto paraların üretim ve ticarileştirme faaliyetlerini regüle etmektir.” oldu. Yasa tasarısında ayrıca Uygulama Otoritesi kurulması amaçlandı. Bu otorite, dijital varlıkların halka arzını kontrol etme, kara para aklamayı önleme ve ülkelerin kripto para madenciliği ile ilgili elektrik ihtiyaçlarını denetleme görevlerini üstlenecek. 

  Bitcoin yasa tasarısında “Kripto para madenciliği yapmak isteyenler Sanal Para Madencilik Lisansı almak zorundadır.” maddesi de öne çıktı. Bunun dışında Yasal çerçevenin dışında madencilik yapanların cezalandırılacağı açık bir şekilde belirtildi. Ayrıca tüm madencilik operasyonlarının belirlenen otorite tarafından kontrol edileceği ve onay verileceği ifade edildi.

  BTC Üzerinden Ülkeye Yabancı Yatırımcı Çekilecek

  Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalar yapan Rejala şunları söyledi: “Paraguay’ın kripto para dostu yasa teklifinin sunumuna hoş geldiniz. Bu tasarının geçmesi, ülkenin yenilenebilir enerjisinin korunmasını ve uygun şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.”

  “Paraguay bugün, kıskanılarak bakılan elektrik gücü egemenliğimizi garanti altına alacak olan tarihi bir yolculuğa çıkıyor. Dijital varlıklar için oluşturulan düzenleyici çerçeveler, her ülkenin şartlarına göre değişir ve aynı olmaz.” Milletvekili bu yasa tasarısının yabancı yatırımı ülkeye çekmek için oluşturulmak istenen kripto para endüstrisi sektörünü regüle ettiğini kaydetti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle