Kripto Para

2021’de satılan her 4 ekran kartından 1’ini madenciler alıyor

  Kripto para madenciliği sektöründen gelen son veriler, 2021 yılının ilk 4 aylık döneminde ilginç istatistikleri ortaya çıkardı. Buna göre yılın bu döneminde satılan her 4 ekran kartından 1’ini kripto para madencileri aldı…

  2020 yılından bu yana ekran kartı satışlarının patlamasına yol açan kripto para madenciliği, sektörde yeni bir süreç yaşattı. Jon Peddie araştırma Research’ten (JPR) şirketinin bu sektörde yaptığı son araştırmalara göre kripto para madencileri yaklaşık 700 bin adet ekran kartı satın aldı

  Kripto para madenciliği yapmak için üst ve orta seviye grafik kartlarına hücum eden kripto para madencilerinin sayısı her geçen gün artıyor. Ekran kartlarının 2021 yılının ilk çeyreğindeki toplam piyasa değeri yaklaşık yarım milyar doları buldu. Araştırma şirketi, satılan kart sayısını, grafik kartlarının trend olan takma oranını ve grafik kartlarının gerçek takma oranını kullanarak hesaplama yaptı.

  Ekran Kartlarının Yüzde 25’i Madencilerde

  Gerçek takma ve trend olan takma oranları arasındaki karşılaştırmada madencilerin kaç tane grafik kartı satın aldığına dair oldukça doğru bir tahmin yapılabiliyor. Araştırma sonuçlarına göre 2021 yılının ilk çeyreğinde, trend olan ekleme oranı yüzde 30 civarındayken, gerçek ekleme oranı yüzde 45’in üzerindeydi.

  Bu model üzerinden yapılan araştırmaya göre 2021 yılının ilk çeyreğinde satılan tüm ekran kartlarının yaklaşık yüzde 25’i madencilere gitti. Öte yandan bu modelle yapılan hesaplamalara “sıradan” kripto para madencileri dahil edilmedi. Sadece madencilik teçhizatının parçası olarak kullanılan grafik kartı satışlarının sayısına bakıldı.

  Nvidia Ekran Kartlarında Değişikliğe Gitti

  Artan talep doğrultusunda sektörün dev markası Nvidia, kripto para madenciliğine özel kredi kartları üretmeye başladı. Öte yandan yeni RTX 30 serisi grafik kartlarında bulunan Lite Hash Rate (LHR) ekran kartına oluşan, talebi düşürmek için etkili bir yöntem olarak tercih edildi. Bu araştırma raporunda ayrıca Nvidia’nın kripto para madenciliği talebiyle mücadele etmek için herhangi bir özel adım atmamış olan AMD’den de bahsedildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle