Kripto Para

Ethereum (ETH) madencilerine karşı Nvidia çözümü

  Nvidia tarafından bu sene piyasaya sürülen RTX 3060 model ekran kartları hakkında yeni bir karar açıklandı. Şirket, Ethereum madencilerinin bu ekran kartlarını hızla tüketmesine çözüm bulacak…

  Kripto para sektöründe son dönemde kazançlarını epey arttıran Ethereum madencileri, mobil madencilik yapabilmek için yeni arayışlara girdi. ETH madenciliğinde avantajlı olduğu bilinen Nvidia üretimi RTX 3060 model ekran kartları kapış kapış satıldı. Bu kartın bilgisayar oyuncularından da yoğun ilgi görmesi, oyuncular ile Ethereum madencileri arasında bir yarış başlattı.

  Nvidia Oyuncuların Yanında Yer Aldı

  Standart bir ekran kartına göre çok daha yüksek bir performansa sahip olan RTX 3060 ekran kartı, bilgisayar oyuncuları ve Ethereum madencilerinin gözdesi oldu. Madencilere mobil bir şekilde madencilik yapma imkanı tanıyan ekran kartının talebinde yükselme görüldü. Madencilerin RTX 3060 satın almak için şimdiden sıraya girmesi, bilgisayar oyuncularına stok kalmayabileceği endişesini doğurduğu için Nvidia araya girmek durumunda kaldı.

  Nvidia şirketinden geçtiğimiz gün yayınlanan duyuruda, RTX 3060 model ekran kartlarının hash gücünün yarı yarıya kesileceğini söyledi. Ethereum madencileri, bu sebeple güncellenmiş versiyonları satın aldıklarında ilk başlardaki verimi alamayacakları. Nvidia yönetici ekibinden Matt Wuebbling bu kararı, “Bu ekran kartlarını oyuncular için üretiyoruz. Bunları alanın da oyuncular olmasını istiyoruz” açıkladı.

  Nvidia’dan Madencilere Özel Ekipman

  Asıl hedefi bilgisayar oyunu sektörü olan Nvidia yöneticileri, güçlü oldukları bu sektörde stok sorunu yaşamak istemiyor. Ancak yetkililer Ethereum madencileri için de Nvidia CMP adı verilen yeni bir ürün geliştirildiğinden bahsetti. Söz konusu cihazlar, oyun oynamak yerine doğrudan kripto para madenciliği için kullanılabilecek. 

  Nvidia’nın üretimine başladığı CMP cihazlarında display output bulunmayacağı ve hava akışının bu şekilde iyileştirileceği açıklandı. Şirketten yapılan açıklamada 25 Şubat tarihinde piyasaya sürülmesi beklenen Ethereum CMP madencilik ekran kartlarının resmi fiyatı da duyuruldu. Şirketin satışa çıkaracağı bu cihazlar güncel kur üzerinden 3 bin 200 TL gibi bir fiyatla kripto para madencilerinin kullanımına sunulacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle