Kripto Para

SEC, Nvidia’ya “kripto madenciliği” cezası kesti!

  Aralık 2020’den bu yana Ripple ile davalık durumda olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), donanım cihaz üreticisi Nvidia’ya, “kripto para madenciliğinin şirketin kazançları üzerindeki etkileri konusunda yetersiz raporlama” yaptığı gerekçesi ile ceza verdiğini açıkladı. Cezanın bedeli konusunda SEC ile Nvidia, 5,5 milyon dolar tutarında anlaştı.

  Aralık 2020’de Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine “kayıtsız menkul kıymet satışı” gerekçesi ile dava açan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu davanın ardından kripto para ekosisteminde tepki gören bir kurum konumuna yerleştirildi. Kripto paralarla ilgili alanlarda sert yaptırım önerileri ile zaman zaman öne çıkan kurum, bu kez de donanım cihaz üreticisi Nvidia’ya ceza verdiğini açıkladı. SEC tarafından gelen açıklamaya göre Nvidia’ya “kripto para madenciliğinin şirketin kazançları üzerindeki etkileri konusunda yetersiz raporlama” yaptığı gerekçesiyle ceza verildi.

  SEC, Nvidia’ya 5,5 Milyon Dolar Ceza Verdi

  Özellikle oyun sektörüne yönelik ürettiği ekran kartları ile tanınan Nvidia şirketi, SEC ile söz konusu ceza için 5,5 milyon dolar tutarında anlaşma sağladı. SEC de konuya ilişkin gelişmeleri resmi olarak duyurdu. SEC tarafından yapılan resmi açıklamada, Nvidia şirketinin 2018 mali yılında üst üste 2 çeyrekte, madencilik gelirlerinin etkilerini kuruma bildirmediği ve bu konuda yetersiz bilgi aktarıldığı belirtildi. SEC’nin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

  “Nvidia’nın önemli bilgileri açıkça belirtmemesi, kripto para madenciliğinin şirketin gelirleri üzerindeki etkisini anlamak isteyen yatırımcıları ve analistleri yanlış yönlendirmiştir.”

  SEC, Ekran Kartı Satışlarına da Değindi

  SEC, Nvidia şirketinin, şirketin büyümesinde kripto para madenciliğinin çok büyük etkisi olduğunu bildiğini iddia etti. Buradan yola çıkan SEC, “10-Q” olarak bilinen çeyrek bilanço raporlama dosyalarında konuya dair ilgili detayların bilerek sunulmadığını ve hatta ekran kartı satışlarındaki direkt etkilerin de kurumsan saklandığını iddia etti. Hatırlanacağı üzere 2020 yılında Ethereum’da (ETH) yaşanan değer artışı, ETH madencilerinin daha güçlü ekran kartı almalarına neden olmuştu ve madenciler bu işlemler için yoğun olarak Nvidia’yı tercih etmişti.

  Nvidia Ekran Kartlarına Kısıtlama Getirmişti

  Oyun sektörüne yönelik üretilen ekran kartları, 2021 yılında yaşanan rallinin de etkisiyle, 2021 yılında da yoğun ilgi görmüştü. Bunun üzerine Nvidia ise ekran kartlarının bazı özelliklerini kısıtlamış ve bu ürünlerin sadece oyun sektöründe kullanılabilmesini sağlayacak önlemler almıştı. Nvidia daha sonra ise kripto para madencilerine yönelik ayrı bir çip geliştireceğini açıklamış ve böylece şirketin ürettiği ekran kartlarının, iki farklı sektör tarafından da ayrıca satın alınabileceği belirtilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle