Kripto Para

Ekran kartı üreticisi madencilere özel yeni çip geliştirdi

  Ünlü ekran kartı GeForce'un üreticisi olan Nvidia şirketinden yeni bir hamle geldi. Kripto para madencilerinin yoğun taleplerine yanıt vermek için harekete geçen firma, ekran kartlarının oyunculara özel olması için yeni çip geliştirdi…

  Özellikle Ethereum madenciliği için yoğun şekilde kullanılan ekran kartlarının üreticisi olan Nvidia, yoğun talebe yönelik yeni bir formül bulmaya çalışıyor. Bir dönem ETH madencilerinin kapış kapış satın aldığı GeForce RTX 3060 kartında olduğu gibi, RTX 3070 ve 3080’deki bazı özellikler kasıtlı olarak kapatıldı.

  Dijital oyun sektörünün en popüler markalarından biri olan Nvidia, ürettiği ekran kartlarının sadece oyuncuların kullandığı cihazlarda bulunmasını istiyor. Kripto para madencilerinin, oyuncular için piyasaya sürülen bu ekran kartlarını almalarını engellemek için yeni yöntemler geliştiriyor.

  Madencilere Ayrı Çip Üretimi 

  Kripto para birimlerine olan ilginin son dönemde artması ve bireysel madencilik işlemlerinin popülerlik kazanması, oyun sektörünü de olumsuz etkiledi. Nvidia markasının çıkardığı GeForce ekran kartları, özellikle kış aylarında piyasaya sürüldükten sonra kısa bir süre içinde madenciler tarafından tüketildi.

  Nvidia şirketi, madencilerin yoğun talebi yüzünden ekran kartlarına ulaşamayan oyunculara destek olmak için yeni yöntemler geliştirdi. Şirket, GeForce RTX 3060’ın bazı özelliklerini kısıtlayarak Ethereum madencilerinin bu kartı kullanmamasını sağladı. Nvidia, şimdi de kripto para madencilerinden gelen yoğun talebe yönelik özel çip içeren bir ekran kartı üretmeye başladı. 

  Yeni Çiple İkinci El Piyasası Kontrolü

  Nvidia CEO’su Huang, sadece kripto para madencileri için üretilecek ve oyun oynamanın zorlaştırılacağı yeni ekran kartları hakkında konuştu. Ünlü yönetici, bu sayede kullanıcıların bir üst seviye çipe geçmek istediklerinde geçmişte olduğu gibi ekran kartı piyasasının ikinci elini etkileyemeyeceğini söyledi. 

  Bu sayede dev ekran kartı üreticisi, geçmişte olduğu gibi kendilerine olan madencilik kaynaklı talepleri de azaltmayı hedefliyor. Şirket daha önce bu talebi dengelemek için bazı ekran kartı çiplerinde kısıtlamalara gidip onları madencilik faaliyetleri için daha etkisiz hale getirmişti

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle