Kripto Para

Yatırımlarda BTC açık ara lider! Bu bir ATH sinyali mi?

  Kripto para yatırım ürünlerine giriş-çıkışları haftalık olarak takip edip raporlayan CoinShares şirketi, son haftanın verilerini de açıkladı. Rapora göre dijital varlık ürünlerine bu hafta 245 milyon dolarlık giriş yaşanırken, bunun 225 milyon dolarlık kısmı Bitcoin’e (BTC) oldu.

  Son haftalarda lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin de etkisi ile ciddi değer artışlarıyla karşılaştı. Geçtiğimiz hafta uzun bir sürenin ardından 55 bin dolar seviyesini yeniden gören ve bir süredir bu seviyenin üzerinde kalmayı başaran Bitcoin, özellikle kurumsal yatırımcılar için güven tazeledi. Haftalık olarak kripto para yatırım ürünlerine giriş-çıkışları raporlayan CoinShares, bu haftanın verilerini de paylaştı. CoinShares verilerine göre haftanın en çok tercih edilen dijital varlığı açık arayla Bitcoin oldu.

  BTC Pastadan En Büyük Payı Aldı

  Hafta açılışında 57 bin dolar seviyesinin de üzerini görerek tüm zamanların rekorunu adeta koklamaya başlayan Bitcoin, geçtiğimiz hafta bu yükselişlerin net sinyallerini vermişti. Bu yükseliş sinyalleri sonrasında kripto paralara bağlantılı yatırım ürünlerine de ciddi girişler yaşandığı görüldü. Dev fon yönetim şirketi CoinShares verilerine göre bu hafta dijital varlık yatırım ürünlerine 245 milyon dolarlık giriş sağlandı. Bu ürünler arasında Bitcoin fonları ve yatırım ürünleri 225 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece piyasa 8. haftada da üst üste pozitif bölgeye gelmiş oldu.

  SEC Başkanı Gary Gensler’in Etkisi

  CoinShares raporuna göre yönetim altındaki toplam varlık değeri de söz konusu haftada tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 67 milyar dolar seviyesine %5’e kadar (66,7 milyar dolar) yaklaştı. Bu meblağın 48 milyar dolarlık çok büyük bölümünü ise tek başına, dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi Grayscale oluşturuyor.

  Kripto para odaklı yatırım ürünlerine yaşanan giriş artışlarının arkasındaki en büyük etkenlerden biri olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in, bir vadeli Bitcoin ETF başvurusuna onay verebileceği izleniminin olduğu tahmin ediliyor.

  Ethereum Odaklı Fonlarda Çıkış Yaşandı

  Bitcoin fonlarına gelen yoğun girişler dikkatleri çekerken, bir diğer yandan Ethereum (ETH) fonlarında gerçekleşen çıkışlar da dikkatleri çekti. CoinShares raporlarına göre piyasanın en büyük 2. kripto para birimine dolaylı olarak yatırım yapan fonlarda 13,6 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Verilere göre yönetim altındaki toplam ETH fonları yaklaşık 16 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle