Kripto Para

Bitcoin'i bekleyen büyük tehlike: Madenci satışı!

  Bitcoin madencilerine yönelik satış beklentisi, yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. BTC sahiplerinin önemli bir bölümünü oluşturan madencilerin düşen karları, satış ihtimalini kuvvetlendiriyor. Madencilerden gelecek bir satış dalgası ise kimileri için paniğe yol açarken kimilerine göre dip noktanın geldiğinin habercisi!

  Bir süredir düşen kripto para piyasası nedeniyle madencilik gelirleri önemli oranda düştü. Bitcoin sahiplerinin de önemli bir kısmını oluşturan BTC madencileri için Bitinfo’dan gelen veriler, durumun vahametini ortaya koyuyor. Ortalama madencilik karlılığında yaşanan keskin düşüş, ufukta madenci satışının görüleceğine işaret ediyor. 

  BTC Madencilerinin Gelirlerinde Keskin Düşüş Yaşanıyor

  Bitinfo verilerine göre 1 işlem hash için ortalama madencilik karlılığı 10 sente gerileyerek rekor seviyelere ulaştı. Öte yandan Bitcoin’de yaşanan keskin düşüş ve artan enerji maliyetleriyle bu düşük karlılık birleştiğinde, madenciler için çemberin giderek daraldığı anlaşılıyor.

  Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %70 değer kaybetti ve bu bile tek başına madencilerin gelirlerinde önemli bir düşüş anlamına geliyor. Fiyat düşüşüne ek olarak paylaşılan diğer olumsuz veriler ise madencilere tek bir çıkar yol bırakmış gibi görünüyor.

  Madenciler BTC Mi Satacak?

  Karlılığı düşen madenciler için uzmanların hemen hemen hepsi, tek çıkış yolunun BTC satışı olduğunu ifade ediyor. JP Morgan bir adım daha ileri giderek Bloomberg’e verdiği demeçte madencilerin varlık boşaltmaya devam etmesi halinde BTC fiyatının düşük kalacağını çoktan tahmin etti!

  Arcane Research verileri ise madencilerin satış için çoktan düğmeye bastıklarını gösteriyor. Halka açık verilere göre iki önemli madencilik şirketi Marathon Digital ve Riot Blockchain, Mayıs ayında çıkarttıkları token’den daha fazlasını sattı. BTC fiyatı 20 bin dolar düzeylerine gerilerken BTC madencilerinin 1,7 milyar dolar değerindeki Bitcoin’i borsalara taşıdıkları konuşuluyor.

  Madenci Satışları BTC İçin Dip İşareti Mi?

  Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili ilginç bir istatistik ise sektöre umut veriyor. Ayı piyasalarının geneli incelendiğinde gemiyi en son madencilerin terk ettikleri biliniyor. Eğer yine aynı senaryo gerçekleşirse madencilerde görülen bu satış çılgınlığı, kripto piyasalarında ayı piyasasının sonunu getirebilir!

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle