SEC Başkanı’ndan açık açık BTC yorumu!

  Son günlerde hem Ripple davasıyla hem de başkanının yaptığı açıklamalarla bir kez daha gündeme gelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) hareketli zamanlar yaşanıyor. SEC Başkanı Gary Gensler, bu kez de Bitcoin (BTC) hakkında şaşırtıcı açıklamalarda bulundu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son dönemlerde yeniden sıkça gündeme gelmeye başladı. Son olarak Ripple dava süreciyle ilgili olarak yaşanan gelişmelerle gündeme gelen SEC, Ripple’ın davadaki son hamlesiyle biraz daha köşeye sıkışmıştı. Zira mahkeme, Ripple’ın Binance borsasından talep ettiği bilgilerin incelenmesini istedi. Ripple davasındaki gelişmelerle gündeme gelen SEC’nin Başkanı Gary Gensler da yaptığı açıklamalarla gündeme gelmeye devam ediyor.

  Geçtiğimiz günlerde Aspen Güvenlik Forumu’nda soru-cevap etkinliğinde gelen sorulara yanıt veren Gary Gensler, kripto paralar ile ilgili daha sık açıklamalarda bulunmaya başladı. Etkinlikte Ethereum’un (ETH) statüsü ile ilgili sorulan bir sorudan kaçınan Gensler, bu kez Bitcoin (BTC) ile ilgili açıklamalarda bulundu. ETH ve BTC’nin menkul kıymet olup olmadıkları konusundaki statüleri, Ripple davasının gidişatını önemli ölçüde belirleyebilir.

  Gensler Kripto Paraları “Spekülatif Varlık” Sınıfında Değerlendirdi

  Aspen etkinliğinin ardından CNBC’nin Squawk Box programına katılan Gary Gensler, burada Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Gensler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin “spekülatif varlık” sınıfına girdiğini dile getirdi. Gensler, kripto paraların belirttiği konumundan dolayı, bu alanda yatırımcıları korumak adına daha fazla düzenleyici adım atılması gerektiğini dile getirdi. Gensler’e göre BTC de dahil olmak üzere kripto paralar, bireyler ve topluluklar tarafından spekülasyona uğruyor.

  Gary Gensler’in Açıklamaları

  CNBC programında açıklamalarda bulunan Gary Gensler, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “İnsanlar kripto para yatırımı yapmak istiyorlarsa bu bizim için sorun değil. Bununla birlikte Bitcoin ve genel olarak kripto para birimlerinin dolandırıcılık, kara para aklama konularıyla bağlantılı olduğuna inanıyorum.”

  Gensler, Yatırımcıları Uyardı

  SEC Başkanı Gary Gensler, dile getirdiği iddialar kapsamında kripto para alım-satım platformlarının, yatırımcıları NYSE’de işlem yapıyorlarmış gibi korumaları adına düzenleyici sınırlara dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. Gensler ayrıca yatırımcıların son derece dikkatli olmaları gerektiğini de vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle