Kripto Para

SEC-Ripple davasında kritik karar: XRP fiyatı uçuşa geçti!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davada mahkemeden bir kez daha Ripple lehine kritik bir karar çıktı. Hinman belgelerini kapsayan kararla birlikte XRP fiyatı hızlı bir yükseliş yakaladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana devam eden ve hala nihai sonucuna ulaşamamış olan davada kritik kararlar üst üste gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde davanın sonuna yaklaşıldığına işaret eden “özet karar” taleplerinin ardından bu kez de mahkemeden, Hinman belgeleri ile ilgili olarak Ripple lehine ve SEC aleyhine kritik bir karar çıktı. Mahkemenin açıkladığı kararla birlikte XRP fiyatı harekete geçti ve günlük bazda kazancını yüzde 20’ye kadar çıkardı.

  Yargıç Torres, SEC’nin İtirazını Reddetti

  Hatırlanacağı üzere SEC ile Ripple arasındaki davada, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın XRP satışlarıyla 2013’ten bu yana menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini iddia eden SEC’ye karşı Ripple, William Hinman’ın konuşmalarını argüman olarak kullanmıştı. Ancak SEC ise geçtiğimiz aylarda Hinman belgelerinin müzakere süreci ayrıcalığı tarafından korunmadığını öne sürdü ve mahkeme de bu yönde karar verdi. Temmuz ayında Yargıç Netburn tarafından verilen karar sonrası Yargıç Torres, SEC’nin itirazını reddetti.

  Ripple’ın Eli Bir Kez Daha Güçlendi

  Yargıç Torres, davada SEC’nin, William Hinman’ın e-postalarını devretmesini emretti. Davayı yakından takip eden Avukat James Filan, yaptığı açıklamada “Yargıç Torres böylece SEC’nin itirazlarını geçersiz kıldı” ifadelerini kullandı. Bu nedenle de mahkeme, SEC’ye Hinman belgelerini devretmesini emrediyor. Bu da sonuna yaklaşıldığı düşünülen SEC - Ripple davasında Ripple kanadının elini güçlendiriyor.

  Hinman Belgelerinde Ne Var?

  Hinman belgeleri, eski SEC yöneticisi William Hinman’ın, 2018 yılında Ethereum (ETH) ile ilgili açıklamalarını kapsıyor. Söz konusu açıklamalarda Hinman, Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını dile getirmişti. Ripple tarafına göre Hinman’ın bu açıklamaları, Ripple’ın masum olduğunu kanıtlıyordu. Ancak Ripple, çeşitli gerekçelerle bu belgelerin dava dosyasına girmesini istemiyordu. Yargıç Torres’in aldığı karar, bu nedenle de Ripple adına dava ortasında bir zafer olarak yorumlandı.

  Mahkemeden kararın gelmesiyle birlikte XRP günlük bazda yaklaşık yüzde 20’lik bir artış yaşadı ve 0,40 dolar seviyesinden 0,49 dolar seviyesine kadar tırmandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle