Kripto Para

Yatırımcılara şok! Kredi kartıyla kripto almak yasaklanacak

  Kripto para piyasası giderek daha büyük bir değere ulaşırken, bazı ülkelerde kripto para karşıtı hamlelerin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Güney Kore hükümeti, ülkede kredi kartı kullanarak kripto para satın alınmasını engellemeyi planlıyor.

  Kripto para piyasasında son dönemde yaşanan sert düşüşler yatırımcıları tedirgin etti. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki belirsizlik, altcoin fiyatlarına olumsuz yansıyor. Piyasadaki son fiyatlamalar bu şekildeyken sektörde yeni gelişmeler yaşanıyor.

  Kripto paralara yönelik baskılayıcı tutum devam ederken bu sefer Güney Kore’den gelen haberler gündem oldu. Hükümet, ülkede kredi kartı ile kripto para satın almayı yasaklamak istiyor. Yetkililer bu kapsamda Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’na (FSC) resmi başvuruda bulundu.

  Güney Kore’de Kripto Yatırımcılarına Şok

  Güney Kore’nin düzenleyici kurumundan yapılan duyuru kripto para basınında geniş yankı buldu. Hükümet, Güney Kore vatandaşlarının yabancı kripto para borsalarından varlık satın alması yüzünden karşılaşabilecekleri sorunlara dikkat çekti. Ayrıca kara para aklama konusundaki endişeler bir kez daha gündem oldu.

  Basın açıklamasında “Yurtdışı sanal varlık borsalarındaki kart ödemeleri, kara para aklama, spekülasyon ve spekülatif faaliyetlerin teşviki nedeniyle yurtiçi fonların yurtdışına yasadışı çıkışı konusunda endişeler dile getirilmiştir" ifadeleriyle mevcut problemlere dikkat çekildi. Duyuruda “Buna göre, sanal varlıklar ile ödeme için de yasak öngörülmüştür.” ifadesi yer aldı.

  Şubat Ayından Sonra Yasaklamalar Başlayacak

  Ülke basınındaki manşetlere göre mevcut yasalar kapsamında kripto para satın alım işlemlerine yeni bir düzenleme getirilecek. Güney Kore’de şu anda yerel kripto para borsaları sadece KYC (kullanıcı kimlik doğrulaması) yaparak para yatırma ve çekme işlemlerine izin veriyor.

  Bu kurallar yabancı kripto para borsaları için geçerli olmadığından yeni düzenlemenin hayata geçmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, kripto para satın alımında kredi kartı kullanılmasını yasaklama teklifini değerlendiriyor. Bu teklifle ilgili kamuoyu görüşü alma süreci devam ederken 13 Şubat 2024’te nihai kararın verilmesi öngörülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle