Kripto Para

Altın görevini BTC üstlenecek

  Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından BlackRock Global Allocation Fund yöneticilerinden Russ Koesterich önemli açıklamalarda bulundu. Dijital altının günümüzdeki önemine değindi…

  Son dönemde yatırımcıların en çok dikkat ettiği konulardan biri de enflasyon oranları oldu. BlackRock Global Allocation Fund, piyasa yatırımcılarına yönelik enflasyon oranları ile global hisse piyasasındaki hareketliliği değerlendirdiği yeni bir rapor yayınladı. Global piyasalarda yaşanan dalgalanmalara karşı altın ile hedge alan yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu.

  Geçtiğimiz yıl, özellikle pandeminin de etkisi ile birlikte altın fiyatında çok yüksek seviyelere ulaşılmıştı. BlackRock Global Allocation Fund yöneticilerinden Russ Koesterich bu konuya dikkat çekerek altın yatırımcısına önemli uyarılarda bulundu. Ekonomik iyileşmenin hızlanması durumunda, altın fiyatındaki yükseliş hareketinin olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

  Ons Altın Yatırımcısına Uyarı

  Son dönemde uzun süreli düşüşten sonra yeniden kıpırdamaya başlayan ons altın, geride kalan 6 ay içinde yüzde 11.75 oranında değer kaybı yaşadı. Analistler, finansal piyasalarda dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin’in ise aynı dönemde yüzde 434 oranında değer kazancına dikkat çekti.

  Yatırımcının yıllardır altın tercih etmesindeki temel sebep olan, enflasyona karşı hedge olma rolünün abartıldığını belirten yönetici, bu durumun giderek değiştiğini şu şekilde ifade etti: “Altın birkaç yüzyıl gibi uzun vadeler için makul bir değer saklama aracı. Ama bu güvenilirlik, yatırımın süresi değişince azalıyor. Altın; mücevherlerde ve koleksiyonlarda kullanılmaya her daim devam edecek. Ama Bitcoin, değer saklama aracı olma rolünü ondan almaya başladı.”

  Bitcoin Altının Görevini Elinden Alıyor

  Piyasa uzmanlarının bu yöndeki açıklamalarına bir dikkat çekici yorum da Voyager Digital CEO’su Steve Ehrlich’ten geldi. Ünlü yönetici, Bitcoin’in sahip olduğu kısıtlı arzı sebebi ile altının yerini alabileceğini söyledi. Kripto para piyasasında da yakından takip edilen ünlü emtia analist Mike McGlone, son analizinde Bitcoin’in altın yatırımcılarının da ilk tercihleri olmaya başladığını söylemişti. 

  Kripto para basınında yer alan haberlere göre bu duruma şüpheyle bakan isimler de bulunuyor. Bunlar arasında Swissquote analisti İpek Özkardeşkaya ise Bitcoin’in, “enflasyona karşı hedge olma” görevini başarabileceğine ihtimal vermiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle