BTC gerçekten altını geçebilir mi? Uzmanlar değerlendirdi

  Kripto para dünyasında uzun bir süredir Bitcoin’in güvenli liman olarak bilinen altını geçebileceği konuşuluyor. Son verilere göre kripto para piyasasının genel kapitilizasyonu, değerli metali geçmeye yaklaştı. Uzmanlar bu rekabeti değerlendirdi…

  Küresel aracılık ve araştırma firması Bernstein, son raporunda lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile altın kıyaslaması yaptı. Kripto para sektörünün toplam piyasa değerinin yakın zamanda 2 trilyon doları aştığını hatırlatan rapor, önemli detayları paylaştı. Özel yatırımcılar tarafından tutulan yatırım portföyünün temel bileşeni olan altın miktarı ile neredeyse eşit bir temelin yakalandığı belirtildi.

  Berstein ekibinde yer alan finans uzmanları, müşterilerine gönderdiği notta şu ifadelere yer verdi: “Yatırımcıların, değer düşüklüğü riskinden korunabilecek ve daha yüksek enflasyon seviyelerinde hisse senedi riskini çeşitlendirebilecek getiri akışları bulmaları gerekiyor. Kripto para birimleri, bu işlevi gerçekleştirme potansiyeline sahip olabilir.”

  Kurumsal İlgi Yeniden Artışa Geçti

  Square ve Tesla gibi dev kuruluşların yanı sıra büyük işletmeler de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ilgi duymaya başladı. Piyasadaki talebin giderek artması, kripto paraların popülerisini ve ana akım ilgisini de arttırmaya devam ediyor. Bernstein altın ve kripto para sektörünü kıyasladığı raporunda detaylara yer verdi.

  Buna göre finans uzmanlarının hesaplamalarına dayanarak altının piyasa değerinin 8 trilyon dolara ulaştığı belirtildi. Buna göre altın, kripto para evreninin 4 katına yakın seviyede bulunuyor. Bernstein’dan Harshita Rawat, altın standardının binlerce yıldır dünya çapında güvenilir bir para biçimi olarak tanınmasına rağmen BTC’nin onun yerini alabileceğini söyledi.

  Yüksek Likidasyon Avantajı

  Harshita Rawat, bunun için Bitcoin ve kripto paralar konusunda bazı düzenleyici ve çevresel sorunların öncelikle ele alınması gerektiğini vurguluyor. BTC’nin 7/24 ağını ve anlık işlem olarak yüksek likidasyon avantajını vurgulayan uzman şunları söyledi: “Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerinde (özellikle istikrarsız fiat para birimlerine sahip ülkelerde) bir değer deposu olarak daha kolay kullanılabilir ve çok likit. Özellikle belirli ülkelerde/rejimlerde bir değer deposu olarak etkileri önemlidir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle