Kripto Para

Crypto.com saldırısının bilançosu ortaya çıktı!

  Geçtiğimiz günlerde en büyük kripto para borsalarından biri olan Crypto.com borsasından binlerce kripto para birimi çalınmıştı. Yaşanan hack saldırısının ardından Crypto.com, bu saldırıya ilişkin resmi raporunu yayımladı. Rapora göre borsadan bu saldırıda 443 adet Bitcoin (BTC) ve 4 bin 836 adet Ethereum (ETH) çalındı.

  17 Ocak tarihinde, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Crypto.com borsası bir hack saldırısına uğramıştı. Söz konusu siber saldırıda saldırganların 4 bin 830 adet Ethereum (ETH) çaldığı bilgisi ortaya çıkmıştı. Bu gibi siber saldırılarda bilgi akışını sağlayan siber güvenlik şirketi PeckShield, çalınan fonların TornadoCash ile takip edilemez hale getirildiğini duyurmuştu. Öte yandan Crypto.com CEO’su Kris Marszalek de yaptığı açıklamasında, hiçbir müşteri fonunun zarar görmediğini dile getirmiş ve araştırmaların ardından detaylı bilgi paylaşacaklarını söylemişti.

  Borsa Benzer Bir Durumda 250 Bin Dolara Kadar Ödeme Yapacak

  Crypto.com borsası, söz konusu siber saldırıya ilişkin resmi raporunu yayımladı. Borsa tarafından sunulan raporda yer alan bilgilere göre borsanın 483 kullanıcısı bu saldırıdan etkilendi ve borsa bu müşterilerine geri ödeme gerçekleştirdi. Öte yandan borsa yaptığı açıklamasında yeni bir koruma programını başlattıklarını ve benzer bir saldırı durumunun yaşanması halinde, fonları zarar gören müşterilerine 250 bin dolara kadar geri ödeme yapacaklarını duyurdu.

  Borsa, Yeni Güvenlik Programına Geçildiğini Duyurdu

  Raporda yer alan bilgilere göre 17 Ocak TSİ 15.46’da yaşanan siber saldırıda, bazı kullanıcıların hesaplarından 2 faktörlü doğrulama sistemi kullanılmadan bazı işlemlerde çekim onayı verildi. Raporda, bu çekim onayları üzerinde yapılan araştırmada, bazı yetkisiz hareketlerin tespit edildiği ve ardından çekim işlemlerinin durdurulduğu ifade edildi. Borsa, güvenlik sistemlerinde yaptığı güncellemeler sonrasında çekim işlemlerini 18 Ocak TSİ 20.46 itibariyle başlattığını duyurdu.

  Crypto.com Borsasından Çalınan Fonlar

  Borsa tarafından yapılan açıklamaya göre siber saldırganlar bu saldırıda toplamda 443,93 adet Bitcoin (BTC), 4 bin 836 adet Ethereum (ETH) ve 66 bin dolar değerinde çeşitli kripto para birimleri çaldı. Yaşanan saldırı sonrasında Crypto.com borsası, bir daha benzer bir durumun yaşanmaması için yeni bir güvenlik programı başlattığını açıkladı. Borsa söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Crypto.com, Dünya Çapında Hesap Koruma Programı’nı (WAPP) başlatmıştır. WAPP, Crypto.com uygulamasında ve Crypto.com borsası sitesi için ek koruma ve güvenlik sunar. Bu tür bir olayın yaşanması durumunda da 250 bin dolara kadar olan fonları geri yükler.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle