Wistaverse (WISTA) Token Nedir?

  Metaverse aracılığı ile sanal protestolar düzenleyerek sesini küresel bazda duyurmak isteyen bireylerin istedikleri demokratik hakkı sunmak adına geliştirilen Wistaverse, benzersiz bir misyon ve güçlü ortaklar ile sektöre giriş yapmaya hazırlanıyor.

  Popüler proje hakkında merak edilenleri derlediğimiz rehber içeriğimizde Wistaverse nedir, ne vaat eder, benzersiz yönleri nelerdir, artıları ve eksileri nelerdir gibi tüm merak edilen sorular yanıtlanıyor.

  Wistaverse (WISTA) Token Nedir?

  Wistaverse, merkezi olmayan bir kamu malı olarak inşa edilen ve metaverse’de sanal protestoları etkinleştirmek adına geliştirilmiş bir platformdur. Platformun yerel varlığı WISTA, Wistaverse deneyimine güç katmak adına tasarlanan ve Polygon üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimidir. WISTA jetonu, ekosistem için bağış toplama ve çeşitli hizmetlerin satın alması adına kullanılan bir token’dir.

  Wistaverse Projesi ve Whitepaper

  Wistaverse, katılımcıların fikirlerini özgürce dile getirmeleri ve toplulukları ile sürükleyici etkinliklere katılmaları için politik olmayan ve güvenli bir alan sağlamayı hedefliyor. Bir kamu malı olarak inşa edilen platforma herkes eşit ve tarafsız bir şekilde erişim sağlayabilir. Bu hedefle yola çıkan Wistaverse’de ilk protestoları 4,5 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısına ulaşma hedefi ile en büyük metaverse olan The Sandbox Game üzerinde gerçekleşeceği açıklanmaktadır.

  Wistaverse, gerçek hayatta protestolara katılamayanlar için uygun bir alternatif sunuyor. Herhangi bir amaç için küresel destek elde etmekle birlikte bu hedefler için merkezi olmayan bir fon toplama ihtiyacına karşılık veriyor. Bu bağışların toplanması adına yerel varlık WISTA jetonuna güvenen platform, bununla birlikte topluluk üyelerinin tüm işlemlerde sürekli olarak yüzde 0,5 vergi ile beslenen hazine fonlarını kullanarak bağışlarını artırmaları adına oylama avantajından yararlanmalarını destekliyor.

  Wistaverse sağlığı, serveti ya da sosyal statüsü ne olursa olsun herkesin protesto hakkında erişmesini mümkün kılmak istiyor. Kullanıcıları güçlendiren ve kollayan yönü ile sosyal bir fayda sağlamayı uman Wistaverse, 2024 yılında kendi meta veri deposuna geçiş yapmak için hazırlıklara çoktan tamamladı. Temel özgürlük ve mahremiyet değerlerine yaşanan saldırılara meydan okuyan bu benzersiz projenin teknik detaylarını ve ardında yatay felsefeyi özümsemek için rehber yazımızla birlikte https://www.wistaverse.com/pdf/wistaverse-whitepaper.pdf adresi üzerinden erişim sağlanabilen whitepaper’a göz atabilirsiniz.

  WISTA Token Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Wistaverse 2017 yılında doğdu. Gregoire Laugier, Jules Alcazar ve Talal Kurdali tarafından geliştirilen projenin A takımında yer alan isimler ve görevlendirmeleri şu şekildedir:

  • Gregoire Laugier – Kurucu Ortak / CEO
  • Jules Alcazar – Kurucu Ortak / COO
  • Talal Kurdali – Kurucu Ortak / CTO
  • Gary Mack – Büyüme Başkanı
  • Dominic Ryder – Danışman (VEMP Studios kurucusu ve CEO’su)
  • Sebastien Borget – Metaverse Danışmanı (The Sandbox Kurucu Ortağı ve COO’su)

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  WISTA Token kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bağış Toplama: Kullanıcılar, destekleyecekleri protestolara WISTA ile bağışta bulunabilirler.
  • Platform İçi Satın Alma: Etkinliklere özel ekosistem içindeki avatarlar ve diğer satın alınabilir öğelerin ticareti WISTA ile gerçekleştirilir. 
  • Vergi Ödemeleri: Yüzde 0,5 olarak belirlenen tüm işlemlerden kesilen vergiler WISTA ile tahsil edilir.
  • Oylama: Hazine fonlarının kullanımı gibi konuların oylamalarına WISTA kullanıcıları katılabilir.
  • Para Transferleri: Sınır ötesi para transfer işlemleri WISTA belirteci kullanılarak yapılabilir.
  • Yatırım: Listeleme yapacak borsalar üzerinden tasarruflarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar WISTA Token satın alabilirler.

  Wistaverse Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Wistaverse, ele aldığı “Metaverse Protesto” fikri ile farklılaştı. Bir protestonun düzenlenmesinden erişimine kadar her şeyi kolaylaştıran ve kullanıcılarını kollayan Wistaverse, temel hak ve özgürlüklerimiz arasında yer alan protesto etme hakkımızı merkeziyetsiz ve güvenli bir ortamda bize geri veriyor. Üstelik tüm kullanıcılarının politik görüşleri ne olursa olsun eşit kabul eden Wistaverse’i öne çıkaran benzersiz özelliklere gelin hep birlikte göz atalım:

  • Wistaverse, protestolara ve sosyal eyleme adanmış ilk meta veri deposunu oluşturdu.
  • Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu ya da ekonomik gücü ne olursa olsun Wistaverse içinde herkes eşittir ve protesto hakkından yararlanmak için dilediği etkinliğe katılabilir.
  • Wistaverse, katılımcıları için bir protestoya katılmak için mevcut coğrafi engelleri metaverse teknolojisi ile kaldırır.
  • Dünyanın en büyük metaverse’i The Sandbox Game ile birlikte dünyanın en büyük aktivist protokolü Cult DAO ve VEMP Studios ile ortaklık kurdu.
  • Kullanıcılar, kendi ülkelerinde olmasa bile diledikleri protestoyu desteklemek adına düzenlenen küresel bağış toplama etkinliğine katılabilirler.
  • Avatarlar ve giyilebilir cihazlar gibi çeşitli NFT ve teknolojiler yolu ile platform düzenli bir gelir akış modeli inşa etmek istemektedir.
  • Wistaverse içinde organizatörler, protestoları için belirli bir ücret karşılığında arazi kiralama ve değiştirme fırsatına sahiptir.
  • Wistaverse hazine fonları altyapı geliştirilmesinde kullanılacaktır.

  WISTA Token’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Baskıcı yönetimler, coğrafi engeller ya da sağlık durumu gibi insanların zorlaşan protesto hakkını teslim ederek demokratik bir ekosistem kurmak isteyen Wistaverse’in avantajları ve dezavantajları hakkında şunları söyleyebiliriz:

  Avantajları

  • İklim değişikliği, hayvan hakları ve gelecekte ortaya çıkabilecek tüm potansiyel küresel sorunlara karşı insanlık, Wistaverse aracılığı ile bir araya gelerek taleplerini duyurabilirler.
  • Politik görüş ya da maddi durum gibi çeşitli nedenlerle birleşemeyen insanlar Wistaverse aracılığı ile bir araya gelerek ortak bir paydada buluşabilirler.
  • WISTA ekosistem içi ticaret ve bağış gibi çeşitli kullanım senaryoları ile desteklenir.
  • WISTA belirtecinin toplam arzı düşüktür.
  • Web3 benimsenmesini artırma potansiyeli taşır.

  Dezavantajları

  • Protesto gibi demokratik bir hakkı savunsa da bazı kısıtlayıcı ülke tedbirleri ile karşılaşabilir.
  • Henüz listeleme yapan kripto para borsaları açıklanmadı.
  • Yeni bir proje olması nedeniyle bir müddet yatırımcılar tarafından uzaktan izlenebilir.

  Wistaverse (WISTA) Token Piyasa Bilgileri

  WISTA Token toplam arzı 42.000.000 adettir. WISTA, bir fayda token’i olarak Polygon üzerine inşa edildi. DAO Maker üzerinden gerçekleştirilen ICO’da 1 WISTA için katılımcılar $0,07 ödeme yaptılar.

  Özet Olarak

  Wistaverse (WISTA) Token, Polygon üzerine inşa edilmiş ve sanal protesto projesine ait bir fayda token’idir. WISTA, 42 milyon adet maksimum arzla sınırlandırıldı. ICO yolu ile satışa yapılan 1 WISTA için 0,07 dolar ödeme yapıldı. Wistaverse, protesto düzenlemek için sınırları, cinsiyet ve sosyal statü ayrımını ortadan kaldırarak benzersizlik kazandı. The Sandbox, Cult DAO ve VEMP Studios gibi güçlü ortaklara sahip olan projenin yerel varlığı WISTA belirtecini listeleme yapacağını açıklayan kripto para borsaları üzerinden satın alabilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle