Kripto Para

Vitalik Buterin hedefine El Salvador Başkanı’nı aldı!

  Ethereum’un (ETH) kurucu ve geliştirici ekibinin lideri olan Vitalik Buterin, Reddit’te El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’yi sert bir dille eleştirdi. Buterin’in hedefinde, El Salvador’daki işletmelerin zorunlu olarak Bitcoin’i (BTC) kabul etme politikası yer aldı.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, dünyada ilk kez Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden ülke oldu. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin sunduğu BTC yasa tasarısı 8 Haziran’da kabul edildi ve yasa 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte El Salvador’daki işletmelerin Bitcoin’i kabul etmeleri de zorunlu hale geldi. Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı ve geliştirici ekibinin lideri Vitalik Buterin de Reddit’te, El Salvador’daki bu politikayı sert dille eleştirdi.

  Vitalik Buterin’in Açıklamaları

  Reddit’te “Popüler Olmayan Fikir: Kripto Topluluğu El Salvador Başkanı Nayib Bukele’yi Övmemeli” isimli başlığa yazan Vitalik Buterin, söz konusu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “İşletmelerin belirli bir kripto parayı kabul etmesini zorunlu hale getirmek, kripto para alanı için çok önemli olması gereken özgürlük ideallerine aykırıdır. Ayrıca, milyonlarca El Salvadorlunun aynı anda, önceden neredeyse hiçbir eğitim verilmeden Bitcoin’i kullanmalarını zorlama taktiği de sorumsuzca. Çok fazla masum insan hack’lenebilir ya da dolandırılabilir. Onu eleştirmeden öven herkes utanmalı.”

  Bitcoin Yasası Ne Diyor?

  El Salvador’da Haziran ayında kabul edilen ve resmi olarak 7 Eylül tarihinde yürürlüğe giren Bitcoin yasasının 7. maddesinde, Bitcoin’in “tüm ekonomik aktörler” tarafından bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi koşulu bulunuyor. Bu da ülkedeki tüm işletmelerin, daha önce sadece ABD dolarını kabul ettikleri gibi, artık dolar ile birlikte Bitcoin ödemelerini de koşulsuz olarak kabul etmeleri gerektiği anlamına geliyor. Buterin de tam olarak bu zorunluluğu eleştiriyor.

  El Salvador’da BTC’nin Zorunlu Kabulü

  Bir diğer yandan yasanın yürürlüğe girmesinden önce Nayib Bukele, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında Bitcoin’in kabul edilmesinin tamamen isteğe bağlı olacağını ve hükümetin bu konuda zorlamada bulunmayacağını dile getirmişti. Ancak Bukele’nin baş hukuk danışmanı Javier Argueta ise daha sonra, açıkça BTC’yi kabul etmeyenlerin cezalandırılacağını dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle