Kripto Para

Vitalik Buterin’den Uniswap’a teklif!

  Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto para dünyasında dikkat çeken açıklamalara imza atıyor. Ünlü isim son olarak Uniswap borsasının geleceği hakkında önemli bir çağrıda bulundu…

  Merkeziyetsizlik özelliğe sahip olmasıyla öne çıkan algoritmik stablecoinler, ETH/USD paritesinin fiyatını çekebilmek için oracle’a ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç kripto para sektöründe her geçen gün önemini arttırırken, Ethereum (ETH) geliştiricilerinden de büyük destek görüyor. Son olarak Ethereum CEO’su da bu konuya dikkat çekerek yeni bir teklifle gündeme geldi.

  Ethereum CEO’su Vitalik Buterin, günümüzde stablecoin üzerinden veri akışını sağlamak için geliştirilen ürünlerin yeterli performans göstermediğini vurguladı. ETH/USD paritesine ilişkin veri sağlamak için, ETH/USDC paritesi proxy olarak kullanılıyor. Ancak Vitalik Buterin’e göre bu yöntem USDC’ye fazla bağımlılık getirdiği için yeterli görülmüyor.

  Vitalik Buterin’den Dikkat Çekici Öneri

  Pek çok merkeziyetsiz finans (DeFi) projesinin de merkezini oluşturan Chainlik’i öne çıkaran Buterin, bir oracle olarak beğenmesine rağmen yeterli bulmadığını söyledi. Yanlış sinyal veren ağ katılımcılarını otomatik olarak cezalandıracak bir mekanizma olarak görmediğini belirtti. 

  Ethereum kurucu ortağı,  ekosistem içindeki teşvikleri optimize etmek için farklı özelliklere sahip ürünlere ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ethereum CEO’su, ağa saldırma maliyetlerini maksimuma çıkarmak istediğini belirterek ağdaki mevcut ürünlere alternatif aradığını kaydetti.

  Uniswap Oracle Token Teklifi

  Merkeziyetsiz oracle’ların Sybil isimli saldırılara karşı dayanıklı olmaları için token kullanmaları gerekiyor. Herhangi bir oracle’a diğer token sahiplerini kandırma yoluyla saldırabilmek için oracle’ın tokenının piyasa değerinin hemen hemen yarısı kadar para harcamak gerekiyor. Bu yüzden merkeziyetsiz oracle’da kullanılan tokenın büyük bir piyasa değerine sahip olması çok önemli görülüyor.

  İşte tüm bu gerekçelerden hareketle saldırı riskini azaltmak için Vitalik Buterin’e göre Uniswap ağı çok uygun görülüyor. Ethereum tabanlı olup piyasa değeri en büyük iki coin olan LINK ve UNI, bu amaçla kullanılabilir. Geçen hafta V3 sürümünü aktif eden Uniswap, kripto para dünyasında en değerli ilk 10 listesi içine girmeye hazırlanıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle