Kripto Para

Bu hafta BTC fiyatına etki edebilecek önemli faktörler

  Kripto para piyasasında dalgalı hareketler devam ederken tarihin en büyük Bitcoin (BTC) zorluk düşüşü geliyor. Bu hafta yaşanacak olaylar, lider kripto para biriminin akıbeti üzerinde çok önem taşıyacak…

  Sert düzeltme sonrasında önemli bir haftalık kapanışın ardından yeni haftaya umutlu başlayan Bitcoin (BTC) yatırımcısını sevindiriyor. Güçlü görünüme sahip olan BTC/USD paritesi, 30 bin dolardan destek alarak yükseliş hareketi başlattı ve 35 bin doların üzerini gördü. 

  Geçtiğimiz hafta Çin’den gelen olumsuz haberlere rağmen Bitcoin fiyat hareketi, hala enerjik olduğunu ve yükseliş rallisi başlatabileceğini gösteriyor. Kripto para piyasasının gerçekten dibe vurmuş olduğuna herkes inanmadığı için yatırımcılar arasında daha fazla gerileme riski devam ediyor. 

  Bitcoin’de Rekor Zorluk Düşüşü Kapıda

  Bundan sadece 1 buçuk ay önce Bitcoin 2014 yılından bu yana en büyük zorluk artışı yaşamıştı. Deneyimli analistler, piyasadaki bu durumun şimdi tersine dönmeye başladığını vurguladı. Özellikle Çin’deki kripto para madencilik sorunlarının ardından ağ gücünde ciddi azalmalar meydana geldi.

  Bitcoin piyasasında bu hafta gelecek olan zorluk ayarlaması BTC fiyatında da etkili olacak. Uzmanlara göre bundan sonra yaşanan madenci göçünün piyasa üzerinde ne kadar etkili olup olmadığı gözler önüne serilecek. Verilere göre dört gün içinde Bitcoin zorluğu tahmini olarak yüzde 23.24 oranında düşecek. Şu ana kadar BTC tarihi boyunca böyle bir düşüş görülmedi.

  Bitcoin Piyasasında Aşırı Korku

  Forbes'in sıralamasına göre Meksika'nın en zengin üçüncü adamı olan Ricardo Salinas Pliego, bu hafta sonu yaptığı açıklamada Bitcoin'i "yeni altın" olarak tanımladı. Bu açıklamalara ve yüzde 5 günlü kazanca rağmen BTC fiyatındaki duyarlılığın hala korku tarafında kaldığı belirtiliyor.

  Haftanın ilk işlem günündeki artışa rağmen, geleneksel duyarlılık göstergesi olan Kripto Korku ve Hırs endeksi sadece yüzde 25 seviyesinde kaldı. Bu endeks kripto para yatırımcılarının ne kadar temkinli olduklarını gözler önüne seriyor. Analistler de kripto para yatırımcıları arasındaki duygunun “aşırı korku” seviyesinde olduğunu ifade ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle