Kripto Para

TCMB kripto para kararına dava açılıyor!

  Türkiye kripto para dünyasında TCMB tarafından yayınlanan kripto paralar ile ödeme yasağı tartışmaları sürüyor. Son dönemde yerli yatırımcılarının gündeminden düşmeyen bu gelişmeyle ilgili yeni hamleler geldi. DigiliraPay yönetimi dava açma hazırlığına başladı…

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Resmi Gazete’de yayımlanarak duyurulan yönetmelikte kripto para birimleri ile ödeme işlemleri yasaklandı. Kripto varlık ödemeleriyle ilgili bu yönetmelik yerli yatırımcıların kafasını karıştırırken daha sonra pek çok açıklama yapıldı.

  30 Nisan tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilen TCMB kripto para yönetmeliğindeki kararlar neticesinde bazı fintech şirketlerinin faaliyetlerine son vermesi gündeme geldi. Çıkarılan yönetmelikten doğrudan etkilenen firmalardan biri de DigiliraPay oldu. Bu konuyla ilgili açıklamalar yapan DigiliraPay kurucusu Serkan Bayar, dava açma hazırlığında olduklarını belirtti.

  DigiliraPay Faaliyetlerine Devam Edecek Mi?

  Yönetmelik hakkında kapsamlı bir çalışma yürüten Serkan Bayar ve ekibi 30 Nisan tarihine kadar ödemelerde kripto para varlıkların kullanımını durduracaklarını söyledi. DigiliraPay şirketinin sadece kripto para ödemelerinden ibaret olmadığını belirten Serkan Bayar, bu süreçten sonra atılacak adımları özetledi.

  DigiliraPay blokzincir cüzdanın sadece ödemelerde ve alışverişlerde kullanılmadığını belirten kurucu şunları söyledi: “Kripto paralarınızı kendi uhdenizde saklayabildiğiniz ve diğer DigiliraPay kullanıcıları arasında ücretsiz transfer edebildiğiniz, akıllı sözleşmelerle desteklen bir cüzdandır. Şu anda sadece saklama hizmeti verdiğimiz cüzdanlarımıza leasing, staking ve swap mekanizmalarını entegre edeceğiz. Merkeziyetsiz borsaları kolaylıkla kullanabileceğiniz, merkeziyetsiz forex aracılığıyla 7/24 ülke para birimleri arasında geçiş yapabileceğiniz bir yapıyı kuruyoruz.”

  DigiliraPay Kurucusundan Dava Açıklaması

  TCMB tarafından çıkarılan yönetmeliğin iptal edilmesi için hukuk mücadelesine başlayacaklarını belirten Bayar’ın açıklamaları kripto para basınında yer aldı. DigiliraPay yönetimi en kısa süre içinde yetkili mahkemeye itiraz davası açacaklarını belirtti. Böylelikle TCBM’nin Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’in iptal edilmesi için harekete geçen bir diğer şirket DigiliraPay oldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle