Kripto Para

Vitalik Buterin 3,5 milyar dolarlık ETH alımına itiraz etti!

  Ethereum’un (ETH) kurucu lideri Vitalik Buterin, MakerDAO’nun hazinesindeki 3,5 milyar dolarlık USDC’nin yerine ETH alınacağı iddialarına ilişkin fikirlerini paylaştı. Buterin, bu olası hamlenin çok riskli ve “berbat bir fikir” olduğunu dile getirdi.

  Kripto para piyasasında Mayıs ayında Terra blok zincirinde yaşanan krizin etkileri görülmeye devam ediyor. Söz konusu dönemde UST ve LUNA neredeyse piyasadan silinecek noktaya gelirken, süreç algoritmik bir stablecoin olan UST’nin sabitliğini kaybetmesi ile başlamıştı. Bu aşamadan sonra stablecoin’ler ile ilgili endişeler artarken, bu kez de MakerDAO’nun hazinesindeki 3,5 milyar dolarlık USDC stablecoin’in yerine Ethereum (ETH) alacağı iddiaları gündeme geldi. Ethereum’un kurucu lideri Vitalik Buterin konu hakkında fikirlerini paylaştı ve bunun çok riskli ve “berbat bir fikir” olduğunu söyledi.

  ABD’de Tornado Cash Yaptırımları

  ABD’nin kripto para işlemlerinde gizlilik ve anonimlik sağlayan Tornado Cash protokolüne yönelik uygulamaya başladığı yaptırımların yankıları piyasalarda devam ederken, alınan karar sonrası en büyük stablecoin’lerden biri olan USDC’nin ihraççısı Circle, Tornado Cash ile ilişkili tüm adresleri dondurmuştu. Bu da bu adreslerde bulunan USDC’lerin kullanılamaması anlamına geliyor. Ayrıca Circle dışında bazı protokoller de benzer şekilde kullanıcı hesaplarını engelleme kararı aldı. Bu protokollerden biri olan dYdX, Tornado Cash kullanan hesapları blokladığını açıkladı.

  MakerDAO’nun Kurucusundan İmalı Açıklamalar

  ABD’de gelen Tornado Cash yaptırımı ve protokollerin engelleme adımları sonrasında sektörde yeni bir merkeziyetsizlik tartışması ortaya çıktı. Oluşan bu ortamda, en büyük merkeziyetsiz protokollerden biri olan MakerDAO’nun da hazinesindeki 3,5 milyar dolarlık USDC’yi başka bir varlıkla değiştireceği iddiaları gündeme geldi. MakerDAO’nun kurucusu Rune Christensen, Discord platformunda yaptığı açıklamada USDC rezervlerinin tehlikeye atıldığını belirten söylemlerde bulundu. Tornado Cash yaptırımlarının düşünüldüğünden daha ciddi olduğunu belirten Christensen, “USDC’yi bırakmaya hazırlanmayı düşünmeliyiz” dedi.

  “Riskli ve Berbat Bir Fikir”

  Rune Christensen’in açıklamalarının ardından MakerDAO’nun USDC yerine 3,5 milyar dolarlık Ethereum (ETH) almayı değerlendirebileceği iddiaları gündeme geldi. Bu iddialara Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den de bir yorum geldi. Buterin “Riskli ve berbat bir fikir gibi görünüyor” dedi ve ETH’nin fiyatının düşmesi halinde tüm sistemin kısmi rezerv riski ile karşılaşacağını ifade etti. Eleştiriler ve tepkiler sonrası Christensen de Twitter’dan bu fikrin kötü bir fikir olduğunu belirten bir paylaşımda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle