Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 17 – 23 Ocak 2022

  Kripto para piyasası genelinde yaşanan sert düzeltme hareketi, yatırımcılarda büyük paniğe yol açtı. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan düşüş altcoin piyasasında da satışların hızlanmasına yol açarken, piyasa genelinde korku iklimi büyüyor. Lider kripto para birimi BTC fiyatındaki düşüş yakından takip edilirken bir yandan da piyasadaki gelişmeler mercek altına alınıyor.

  17 Ocak ile 23 Ocak 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  17 Ocak Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin (BTC) fiyatında düşüş sinyallerinin gelmesi yatırımcıları şaşırttı. 17 Ocak Pazartesi gününde Bitcoin fiyatında yüzde 2.02 oranında kayıp yaşanmasıyla günün sonunda 42 bin 200 dolarlı seviyelerden işlem gördü. Gün içinde 41.449 dolara kadar sarkan BTC’de yön arayışı devam etti. 

  2021 yılında Bitcoin’i yasal para birimi kabul ederek bir ilke imza atan El Salvador‘da tartışmalar hız kazandı. BTC kabulünden yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen yapılan anketlerde El Salvador halkının yüzde 70’inin Bitcoin’e güvenmediği ortaya çıktı. Anket sonuçlarına göre El Salvador halkının sadece yüzde 14’ü BTC’ye güveniyor.

  Kanadalı milyarder Kevin O’Leary, Bitcoin madenciliği alanına yatırım yapacaklarını ve bu bağlamda Orta Doğu ülkelerine gezi düzenlediğini söyledi. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde devlet fonlarının da Bitcoin madenciliğine yatırım yapabileceğini söyleyen milyarderin açıklamaları, Bitcoin topluluğunda büyük ilgi gördü.

  18 Ocak Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Güne bir miktar düşüşle başlayan Bitcoin kısa sürede toparlama sinyalleri gösterirken yatırımcıları yükseliş için umutlandırdı. 18 Ocak Salı gününde BTC fiyatında yüzde 0.37 oranında artış olması yatırımcıları heyecanlandırmaya yeterli oldu. Bitcoin fiyatında gün içinde yeniden 42 bin 600 doların üstüne çıkış yaşanması yükseliş beklentisini arttırdı. 

  Bankacılık devi Morgan Stanley, yayınladığı bir araştırma raporunda merkez bankasının sıkılaştırma politikasının kripto para piyasasını baskıladığını söyledi: “ABD Federal Rezervi ve diğer merkez bankaları bilanço genişlemelerini yavaşlatmaya ve piyasaları faiz artışlarına hazırlamaya çalıştıkları için kaldıraçlı kripto piyasaları artık zayıflıyor.”

  Geçmişte BTC hakkında yaptığı başarılı tahminleri ile tanınan ünlü analist Capo, hem BTC hem ETH fiyatlarında daha fazla düşüş yaşanacağını söyledi. Yatırımcıları uyaran Capo, kısa vadede dip noktanın daha gelmediğini ancak 40 bin dolar seviyesinin daha önce dip görevi gördüğünü ima etti.

  19 Ocak Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde yön bulmakta zorlanan BTC 19 Ocak Çarşamba gününde yüzde 1.62 oranında değer kaybetti. BTC fiyatındaki düşüşle birlikte analistler ayı piyasasının bir süre daha devam edeceğini söyledi. Günün sonunda Bitcoin fiyatı 41.677 dolardan işlem gördü. 

  Avrupa Menkul Kıymet ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısı Erik Thedeen, Bitcoin madenciliğinin Avrupa ülkelerinde yasaklanması gerektiğini söyledi. AB düzenleyicilerini PoW (iş kanıtı) madenciliğini yasaklamaya davet eden başkan yardımcısı, daha az enerji tüketen Proof of Stake modelini teşvik etti.

  American Banker’ın haberine göre ABD merkezli 300 bankanın müşterileri için BTC hizmetini başlatabileceği ifade edildi. Bankaların finansal teknoloji ve Bitcoin şirketi NYDIG’in de yardımıyla bu yılın birinci veya ikinci çeyreğinde Bitcoin hizmeti başlatması ihtimali üzerinde duruluyor.

  20 Ocak Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki düşüş hareketi 20 Ocak Perşembe gününde yatırımcıları korkuttu. Güne pozitif başlayan ve 43 bin doların üzerine kadar tırmanan BTC’de kısa sürede satışlar geldi ve kapanışta yüzde 2.31 oranında değer kaybı yaşandı. Analistler sert düşüşe karşı yatırımcıları uyardı. 

  Bloomberg’in kıdemli analisti Mike McGlone, Bitcoin fiyatındaki son değişimi yorumladı. Fed‘in yükselen enflasyona karşı para politikasını sıkılaştırması nedeniyle hisse senetlerinde ve Bitcoin’de düşüş yaşanacağını vurguladı. Analistin bu açıklamaları BTC fiyatındaki sert düzeltme öncesi son uyarı gibiydi.

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Bitcoin nedeniyle El Salvador’un kredi düşürme riskini bir kez daha gündeme getirdi. Ancak El Salvador Başkanı Nayib Bukele, kredi düşürme riskinin umurlarında olmadığını ifade etti. 

  21 Ocak Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki büyük düzeltme 21 Ocak Cuma günü yaşandı. Özellikle ABD teknoloji endekslerinde satışların gelmesiyle birlikte BTC fiyatında da sert düşüşler yaşandı. Çığ gibi büyüyen satış dalgası karşısında şaşıran yatırımcılar yüzde 10.41 oranında değer kaybeden Bitcoin’i izlemekle yetindi. BTC fiyatı günün sonunda 36.475 dolara kadar geriledi. 

  Popüler kripto para analisti Nicholas Merten, kripto piyasasının uzun vadeli bir konsolidasyon süreci yaşadığını söyledi. Kripto korku ve açgözlülük endeksine göre piyasa duyarlılığı aralık ayındaki “korkudan” Ocak ayında “aşırı korkuya” geçti. Analist uzun vadede Bitcoin yatırımcılarının kazançlı çıkacağını hatırlattı. 

  FED’in açıklamaları ile Rusya Merkez bankasının kripto para yasaklama talebi yüzünden Bitcoin fiyatında sert düşüş yaşandı. Bloomberg Business uzmanları, Bitcoin’deki en popüler fiyat momentum göstergesinin (RSI) kritik bölgeye girdiğini söyledi. RSI’ın 30-40 bölgesine indiğini belirten uzmanlar, bunun Bitcoin’de dip sinyali olabileceğini hatırlatmasını yaptı. 

  22 Ocak Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin fiyatındaki satışlar devam etti. Tepki alımı bekleyen analist ve yatırımcıların aksine 22 Ocak Cumartesi gününde yüzde 3.84 oranında değer kaybı görüldü. BTC fiyatındaki bu düşüşle birlikte günün sonunda borsalarda 35 bin dolar desteğine kadar geri çekilme yaşandı. 

  Zincir içi veri izleme platformu Glassnode raporu, sert düşüş sonrası zararda olan Bitcoin cüzdanlarının sayısında ciddi bir artış yaşandığını ortaya koydu. Zararda olan kripto para cüzdanları içinde kurumsal yatırımcıların da ağırlık kazandığı belirtildi. Düşüşün sadece kripto para piyasalarında değil tüm finans piyasalarında yaşanması dikkat çekti. 

  Sert düzeltme hareketi sonrasında Galaxy Digital CEO’su ve eski Goldman Sachs yöneticisi Mike Novogratz, BTC’ye olan inancını kaybetmeyeceğini söyledi. Analist, aslında bu düşüşün borsa kaynaklı olduğunu ve sadece kripto paraların değil tüm emtia piyasasının ayı piyasasına girdiğini belirtti.

  23 Ocak Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatı toparlanma sinyali göstermese de tepki alımıyla kısıtlı oranda değer kazandı. Büyük Bitcoin düzeltme hareketinde dip noktayı araştıran yatırımcılar için yüzde 3.40 oranında bir artış gelmesi önemli bir sinyaldi. BTC fiyatı bu hareketle birlikte yeniden 36.269 dolarlı seviyelere kadar çıktı.

  Bitcoin karşıtı olarak bilinen ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff, BTC’de dip noktasıyla yeni bir düşüşün tetiklenebileceğini söyledi. “Bir noktadan sonra ani bir düşüş olacak. 30.000 dolar kırıldığı zaman aşağıya bakın!” sözleriyle Schiff, 30 bin dolarlık destek kırıldıktan sonra ani bir düşüş yaşanabileceğini söylerken BTC yatırımcıları bu açıklamalara tepki gösterdi. 

  Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’de düşüş uyarıları yapan Peter Schiff’e sert yanıt verdi. Mike Novogratz, kriptoların batacağını söyleyen ünlü altın yatırımcısına, bu öngörüsünün gerçekleşmesi durumunda 1 milyon doları hayır kurumlarına bağışlamayı teklif etti. Ayrıca Novogratz, bir yıl sonra Bitcoin fiyatının 35 bin dolar seviyesinin üstünde olacağını, yanılırsa 1 milyon dolar tutarındaki parayı kendi seçtiği bir hayır kurumuna bağışlayacağını söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle