Kripto Para

Rusya’da kripto kazanı yeniden kaynıyor! Bakanlıktan açıklama

  Bir süredir ülkenin merkez bankası ile kriptoların düzenlenmesi konusunda görüşme halinde olan Rusya Maliye Bakanlığı’ndan, konuya ilişkin yeni açıklamalar geldi. Gelen açıklamalara göre bakanlık, gelen tekliflerin kendi yaklaşımları ile çelişmediği sürece bu teklifleri değerlendirecek.

  Geçtiğimiz haftalarda Rusya Merkez Bankası, ülkede kripto paraların ve madencilik işlemlerinin yasaklanmasını önermişti. Merkez bankasından gelen bu sert öneri piyasalarda büyük tepkilerle karşılaşmıştı. Öte yandan öneriye karşı çıkanlar arasında başta Rusya Maliye Bakanlığı olmak üzere, hükümet kanadından siyasiler de yer almıştı. Ardından merkez bankası ve maliye bakanlığı, kripto paraların düzenlenmesi konusunda düzenlenen toplantıda bir anlaşmaya varamamıştı. Pazartesi günü bakanlıktan konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

  Rusya Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama

  Rusya Maliye Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Rusya Merkez Bankası’ndan gelen kripto para tekliflerinin, bakanlığın yaklaşımı ile çelişmemesi durumunda değerlendirmeye alınacağı belirtildi. Açıklamaya göre bakanlık, dijital varlıkları düzenleyen mevzuatların da böylece önünü açacak. Hatırlanacağı üzere merkez bankasının yasaklama teklifi sonrası gerçekleştirilen uzlaşma toplantısında büyük bir anlaşmazlık ortaya çıkmıştı ve taraflarda yaklaşımlardan geri adımlar atmamıştı.

  Merkez Bankası ve Bakanlık Neden Karşı Karşıya?

  Rusya Merkez Bankası dijital para birimlerinin finansal istikrarı tehdit ettiğini ve bu nedenle de bu varlıkların ve kripto madenciliğinin yasaklanmasını öneriyor. Öte yandan Rusya Maliye Bakanlığı ise kripto para birimlerinin birer ödeme aracı olmadıklarını, onların birer yatırım aracı olarak değerlendirilmesine izin veren bir düzenlemenin getirilebileceğini öneriyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, yasa taslağının kripto para birimleri için yasal bir alan oluşturmayı amaçladığı belirtildi.

  Bakanlığın Önerisi: Finansal Okuryazarlık Testi

  Bakanlık tarafından sunulan öneriler arasında ayrıca Rusya’da lisanslı olmak zorunda olan yabancı merkezli kripto para borsaları ve bireylerin ne kadar yatırım yapabileceğine izin verileceğini belirleyen “finansal okuryazarlık” testleri de yer alıyor. Bakanlık, testi başarıyla geçenlerin 600 bin rubleye (yaklaşık 7 bin 850 dolar) kadar yatırım yapmalarına izin verilebileceğini belirtiyor. Testte başarısız olanların ise 50 bin rubleye kadar belirlenmiş bir yatırım bütçesine sahip olmasına izin verilmesi planlanıyor.

  Ancak bakanlığın kripto para madenciliği konusunda henüz bir öneride bulunup bulunmadığına dair net bir açıklama bulunmuyor. Bilindiği üzere merkez bankası, ülkedeki madencilik faaliyetlerine de karşı çıkıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle