Kripto Para

Şok Rapor! BTC’yi etkileyecek satışlar olabilir!

  Glassnode’dan çarpıcı bir Bitcoin raporu geldi. Anlık veri sağlama platformu Glassnode’a Bitcoin ve yatırımcıları hakkında hazırladığı raporu yayınladı. Kripto para piyasaları tarafından oldukça yakından takip edilen raporda bazı ifadeler dikkat çekti.

  Anlık veri platformu Glassnode’a göre Ağustos ve Eylül ayları arasın yüksek fiyatlarda seyreden BTC fiyatları birçok yatırımcının bu seviyelerden BTC sahibi olmasına neden oldu. Daha sonra BTC birim fiyatının düşmesi ile bu yatırımcıların zarar durumunda olduğunu ve geri çekilmeye başladığını belirtildi. Raporda analistlerinin yorumlarına da yer veren platform, küçük yatırımcının piyasadan çekildiğini, yatırımcıların çoğunun uzun vadeli hodler’lardan oluştuğunu vurguluyor. 

  Geçen Ay yüksek Fiyattan Alındı

  Şirket hazırladığı rapora “Sadece Hodler’lar Kaldı” başlığını atarken, piyasa uzmanlarının tahminlerine göre şu an kripto para borsaları cüzdanlarında duran BTC’lerin yüzde 9.6’sı Ağustos ve Eylül satın alınan coinlerden oluşuyor. Eylül ayında yaşanan siyasi ve ekonomik olaylardan payını alan BTC’nin düşüş yaşaması ise şu anda bu cüzdanlardaki coinler eksi olarak görünüyor. Ancak yüksek fiyattan alınan coinlerin sahipleri henüz bu coinlerini satmadı. 

  Daha Önce De Olmuştu

  Daha önce de BTC’nin rallileri sırasında aynı durumlarla karşılaşıldığında özetleyen rapor, önceki dönemlerde küçük yatırımcının yüksek fiyattan aldığı coinleri satmadan elinde tutabildiğin sonrasında BTC’de yaşanan büyük sıçramalar ile kar elde edebildiğini açıklıyor. Önceden olduğu gibi panik satışlarına direnebilmelerinin BTC’nin geleceği için önemli bir nokta olduğunu savunan raporda ayrıca 2020 yılı Temmuz ve Ekim ayları arasına göndeme yapılarak şu anki durumun o zamana benzediği belirtiyor. 

  Uzman Yorumu

  Piyasa uzmanlarına göre raporda belirtilen küçük yatırımcıların ellerindeki coinler zararına satıp satamayacağı önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatlarına etki edecek. Uzmanlar ellerindeki coinleri satmaya karar veren küçük yatırımcının bu hamlesi ile Bitcoin fiyatlarında aşağı yönlü bir hareket görülebileceğini söylemekte. Buna karşılık olarak uzmanlar, uzun vadeli yatırım aracı  olarak BTC elinde tutanların hala piyasanın yüzde 80’inden fazlasına sahip olduğunu belirterek bu durumun panik satışlarının karşısında durabilecek en önemli etken olduğunu savunuyor. Glassnode’nun raporu piyasalardan şimdiden konuşulmaya başlanmışken önümüzde ki günlerde de ses getirecek gibi görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle