Kripto Para

ABD’de kriptoları da içeren yasa tasarısı onaylandı!

  Kripto para piyasalarında yaz döneminin en çok tartışılan konularından biri olan ABD’deki 1,2 trilyon dolarlık altyapı paketindeki “kripto paralardan vergi alınması” maddesinden sonra şimdi de yıllık savunma bütçesi için kripto para hükmü tasarıya dahil edildi. Tasarı, Temsilciler Meclisi’nden de onay aldı.

  Kripto para piyasaları, yaz döneminde oldukça sıkıntılı süreçlerle karşı karşıya kaldı. Yaz dönemine girilirken, Mayıs ayı ortalarında piyasalarda ciddi bir çöküş yaşandı. Ardından bu çöküşün etkileri Haziran ayı boyunca ve Temmuz ayının genelinde devam etti. Bu dönemde, piyasalar ABD’deki altyapı çalışmaları paketine yönelik gelişmeleri yakından takip etti. ABD’de, 1,2 trilyon dolarlık paketinde, kripto paralardan vergi alınması maddesi her ne kadar tepkilere yol açmış olsa da paket onaylandı. Şimdi ise benzer bir hüküm daha ABD’de yasa tasarısına dahil edildi.

  Önceki Yasa Sektörde Tepki Çekmişti

  ABD’de, savunma sistemlerine dahil edilen yasa tasarıları genellikle hiçbir soruna takılmadan kabul edilerek hızlı bir şekilde yasalaştırılıyor. Bu nedenle, kripto paralar hükmünün dahil edildiği yıllık savunma bütçesi yasa tasarısının da hızla yasalaşması bekleniyor. Zira yasa tasarısı ilk aşamada şimdiden Temsilciler Meclisi’nden de geçti. Bu yasa tasarısından önce, altyapı çalışmalarında kullanılmak üzere, paketin 29 milyar dolarlık kısmının, kripto paralardan alınacak olan vergilerle karşılanması maddesi sektörde büyük tepkilere yol açmıştı.

  Eklenen Madde Neyi Amaçlıyor?

  Temsilciler Meclisi’nden onay alan yıllık savunma bütçesi yasa tasarısına kripto para hükmünün eklenmesine izin verildi. ABD ordusunun talepleri doğrultusunda yapılacak olan harcamalara izin veren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na, İnovasyon Yasası’ndan da bir madde dahil edildi. Senatör Patrick McHenry tarafından tasarıya dahil edilen bu madde, kripto varlıkların regüle edilmesi sürecinin hızlanmasını ve bu regülasyonların netleşmesini amaçlıyor. Ayrıca temel amaçta ise ABD’nin yarışta kalması hedefleniyor.

  SEC ve CFTC Temsilcileri ile Bir Çalışma Ekibi Oluşturulacak

  Yasa tasarısı için önerilen madde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) kurumlarının düzenleyici görevlerinin netleştirilmesini amaçlıyor. Bu madde, SEC ve CFTC’nin, kripto para piyasasını hangi yönleriyle nasıl düzenleyeceği konusunda netliklerin sağlanmasını talep ediyor. Yasanın resmi olarak yürürlüğe girmesi durumunda, 90 gün içinde SEC ve CFTC temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu kurulacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle