Kripto Para

Bitcoin ve kripto paralara Türkiye’de vergi uygulanır mı?

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kripto para topluluğunun merak ettiği konuların başında vergilendirme ihtimali bulunuyor. Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralardan vergi alınmaya başlanır mı?

  Kripto para topluluğunun da yakından takip ettiği ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto paralara vergilendirme gelebileceğini ifade etmesiyle yeni bir gündem yarattı. Yerli kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Squanch ile sosyal medya platformundaki yayına konuk oldu. Demirtaş’ın “2020 yılında kripto paralardan kazanç sağladıysanız vergi ödemek için kenara para ayırın, Türkiye’de vergiler geliyor.” ifadeleri toplulukta büyük ses getirdi. 

  Kripto Paralardan Vergi Alınabilir Mi?

  Kripto para topluluğunun bir başka önemli ismi Celil Öztürk, vergilendirme konusu hakkında kanunların geriye yürüyemezliği ilkesinin muhtemel vergi kararına engel olacağını vurguladı. Öztürk’e göre Bitcoin’in yasal statüsüne ilişkin herhangi bir düzenlememe olmaması, bu durumda vergilendirme ihtimalini de ortadan kaldırıyor. 

  Kripto para topluluğunun tanınmış avukatlarından Oğuz Evren Kılıç ise konuyla alakalı daha önce de belirttiği görüşünü tekrar dile getirdi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden vergi alınması için öncelikle yasal düzenlemenin gerekli olduğuna dikkat çeken avukat şunları söyledi: “Kripto paralar ile ilgili vergi salınması için yasal düzenleme lâzım ve geriye dönük yasal düzenleme yaparak vergi salınamaz. Anayasa Mahkemesi’nin emsâl kararını paylaştım.”

  Türkiye’de Bitcoin’den Vergi Alınır Mı?

  Bu iddiayı ortaya atan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto para topluluğunun gündemine gelen vergilendirme konusunda detaylı açıklamalarda bulundu. Devletlerin 3 yöntemi izleyebileceğini söyleyen Demirtaş, kripto paraları para kabul ederlerse, o zaman vergi söz konusu olmayacağını aktardı. Demirtaş’a göre devletler kripto paraları, Security kabul ederlerse ortalama bir vergi, emtia kabul ederlerse daha yüksek capital gain vergisi alabilirler.

  Demirtaş bu konuda kendi görüşlerini ise şu ifadelerle açıkladı: “Elbette kripto paralar adı üstünde paradır ve vergi olmamalıdır. Ama devletlere bu konuda güvenen kaç kişi var? Gelelim geriye dönük işleyip işlemeyeceğine. Bu hukuki bir konu, benim alanım değil. Ama verginin vergisinin vergisinin bile alındığı, geriye dönük Youtuber vergilerinin bile alındığı dünyada hiçbir şeye %100 olmaz denemiyor. O yüzden hukuk çok önemli, şeffaflık çok önemli.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle