BTC madencileri neden birikim yapmaya başladı?

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı kilit desteğin altına gerilemeye devam ediyor. Bu süreçte zincir üstü veriler Bitcoin madencilerinin birikim yapmaya başladığını gösterdi. BTC madencileri neden birikim yapıyor?

  Son dönemde kripto para piyasası oldukça sert hamleler ve müdahaleler ile karşılaştı. Özellikle Çin’in Bitcoin’i bitirmeye yönelik çabaları, piyasa üzerinde satış baskısını arttırmıştı. Bu süreçte ayakta kalmayı başaran BTC, toparlanma belirtileri gösterirken Bitcoin hash oranı da iyileşiyor

  Kripto para yatırımcıları, Bitcoin piyasasında son olarak Grayscale fonundaki kilidi açılacak 550 milyon dolar değerinin üzerinde GBTC hisselerine odaklandı. GBTC hisselerinin Bitcoin fiyatını nasıl etkileyeceği büyük bir merak konusu oldu. Analistler ve kripto para uzmanları bu sürecin sonunda piyasanın olumlu bir hareket başlamasını bekliyor.

  Bitcoin Fiyatındaki Değişimler

  BTC fiyatının düşüş sinyalleri vermesi yatırımcıları da endişelendiriyor. Grayscale fonu geçtiğimiz gün şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) üç adet Form 10 kayıt belgesi sunmasıyla gündeme geldi. Bu sayede şirketin halka açık bir şekilde yönettiği fonlar; Bitcoin Cash (BCH), Ethereum Classic (ETC) ve Litecoin (LTC) tröstleri oldu.

  Çin’in kripto para madenciliğine yönelik sert önlemleri ve BTC madencilik tesislerinin elektriğini kesmesi, madencilerin ülke dışına taşınmasına yol açtı. Bu süreçte Bitcoin hash oranı yüzde 55 oranında düşüş gösterdi. Glassnode verilerine göre kayıp hash oranının yüzde 30’u geri kazanıldı. 

  BTC Madencileri Birikime Başladı

  Bitcoin madencileri, geride kalan 1 ay boyunca satış yapmaya devam etti. Madencilerin Net Pozisyon Değişimi göstergesi, yine birikim modunu başlattı. Bu göstergeye göre BTC madencileri 1 aylık satışların ardından fiyatın yükseleceğine olan inançları sebebiyle Bitcoin biriktirmeye başladı. 

  Çevrimdışı madencilerin satış baskısı, faaliyete devam eden madencilerin birikim davranışının gerisinde kaldı. Bitcoin borsalarından çekilen BTC miktarı da son 2 haftada borsalara yatırılan miktarı geçtiği için toparlanma belirtileri görülmeye devam ediyor. Son verilere göre Bitcoin tutan borsaların rezervi son 2 haftalık süreçte 16 bin BTC azalmasıyla dikkat çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle