Kripto Para

Uyuşturucu operasyonunda ele geçirilen BTC’ler satılacak!

  Finlandiya’da uyuşturucu baskınında ele geçirilen 1.981 adet Bitcoin’in (BTC) satışı için Gümrük İdaresi bir komisyoncu arıyor. Ele geçirilen ve değeri 78 milyon doları aşan BTC zulasının satışı için aranan komisyoncu platform, Bitcoin’leri fiat para birimine çevirecek.

  Kripto para piyasaları son aylarda çok ciddi büyümeler elde etti. Dünyanın dört bir yanından yatırımcılar akın akın bu sektöre girince, hükümetlerin kripto para dünyasına tavırları da şekillenmeye başladı. Birçok politikacı, kripto para sektörünü yasa dışı eylemlere uygun zemin oluşturduğu iddialarıyla eleştiriyordu ve bu eleştirilerin birçoğu hala gündemde. Kripto paraların yasa dışı eylemlerde kullanımı son dönemlerde artmış olsa da bu durum 2021 öncesinde de gündeme geliyordu.

  Finlandiya’da yetkililer, büyük kısmı 2018’den önceki baskınlarda olmak üzere uyuşturucu operasyonlarında toplamda 1.981 adet Bitcoin (BTC) ele geçirdi. Söz konusu Bitcoin’ler ele geçirildiğinden bu yana yetkililer Bitcoin’leri ellerinde tutuyordu. Bu süreçte Bitcoin fiyatı da çok ciddi artış gösterdi. Yetkililer, değeri artan Bitcoin’leri satmak istiyor ancak bunun için bir aracı platforma ihtiyaç duyuyor.

  Komisyoncu Platform İçin İhale Başlatıldı

  Değeri 78 milyon doları aşan BTC zulasının satışı için komisyoncu bir platform arayan yetkililer, Bitcoin’lerin fiat paraya dönüştürülmesini istiyor. Mahkeme kararı ile 29 Temmuz Perşembe günü Gümrük İdaresi bir komisyoncu platform bulunabilmesi için ihale başlattı. Kurum direktörü Pekka Pylkkanen, ilerleyen dönemlerde devlet kasasına girecek olan kripto paraların “güvenli” bir şekilde satılabilmesi için kalıcı bir sistemin oluşturulması gerektiğini düşünüyor.

  İlk Örnek ABD’den

  Yasa dışı eylemlerde ele geçirilen kripto paraların satışına ilişkin ilk örnek 2014 yılında ABD’de görülmüştü. Bir müzayedede el konulan Bitcoin’ler yetkililer tarafından satılmıştı. Bu örneğin ardından, kripto paraların fiyatında da artışlar yaşanınca diğer birçok ülkede de benzer şekilde ele geçirilen kripto paralar satılmaya başlandı.

  İhale Bedeli 2 Yıl İçinde Yükselebilir

  Finlandiya’da başlatılan ihalede Gümrük İdaresi 2 yıl içinde yaklaşık 250 bin Euro değerinde bir sözleşmeyle 3 broker ile anlaşma sağlayacak. Yetkililer tarafından gelen açıklamalarda “daha fazla kripto para ele geçirilebileceği ve varlıkların değeri artabileceği” için, bu süreçte ihale bedeli de 2 milyon Euro’ya kadar yükselebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle