İngiltere'de BTC ile ecstacy alan gence hapis cezası

  İngiltere'de ikamet eden 19 yaşındaki bir kişi, darkweb üzerinden BTC, ile ecstasy satın almaktan suçlu bulundu.

  İngiltere'nin Nuneaton kentinde yaşayan 19 yaşındaki bir kişi, darkweb üzerinden, Bitcoin ile ecstasy satın aldığı gerekçesi ile suçlu bulundu.  

  Bitcoin İle Ecstasy 

  19 yaşındaki uyuşturucu satıcısı, Bitcoin ile ecstasy satın aldığı gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gelen haberlere göre, Dylan Bailey isimli uyuşturucu satıcısı, darkweb üzerinden yurt dışından ecstasy ithal edip, ülke içerisinde satışa sunuyordu. Bailey, bu maddeleri satın alırken Bitcoin kullandı. 

  Gelen haberlere göre uyuşturucu satıcısı, bu uyuşturucuyu Hollanda'dan tedarik ediyordu. Hollanda'daki bağlantılı olduğu kişi, bu uyuşturucu maddeleri, kendisine DVD kutusunun içerisinde göndeeriyordu. Bu postanın üzerinde, uyuşturucu satıcısı Dylan Bailey'in ismi ve adresinin olması, olayın açığa çıkmasını sağladı. 

  Uyuşturucu paketi, Royal Mail'ın lojistik merkezi içerisinde ortaya çıktı. Polis, Bailey'in ticareti ile ilişkin cep telefonunda da verilere rastladı.

  Gelen bilgilere göre Royal Mail'in lojistik merkezinde çalışan bir memur, şüpheli paketi tespit etti. İçinden 83 tane hap çıkarıldığı belirtildi. DVD kutusunun içine yerleştirilen haplar, Bailey'e ulaşmadan yakalanmış oldu. 

  Memur, tabletlerin ne olduğunu soruşturdu ve ardından polise haber verdi. Tane başına 5 sterlin'e satıldığı belirtildi. Daha sonra polisler Bailey'i evinde tutukladı. 

  Polis raporuna göre Bailey'in, hapların reklamını da yaptığı ve böylelikle müşteri topladığı ifade edildi. Bailey bu hapları "yüksek güçlü Super Mario" hapları olarak tanımladı. Bu pazarlama tekniği sayesinde, hap başına 50 sterlin dahi verildiği ortaya çıktı. 

  Ünlülerin Cep Telefonları İle Soygun

  Kripto paralar ile ilgili bir başka suç davası da Malta'da yaşandı. Gelen haberlere göre, insanların kişisel bilgilerinin çalınması için, bazı ünlü isimlerin cep telefonları ele geçirildi. 

  Europol'ün yaptığı açıklamaya göre, bu grup 100 milyon dolardan daha fazla kripto para ele geçirmiş olabilir.  Bu grubun SIM takas saldırıları yaptığı belirtildi. SIM kartlarının çalınıp, başka bir sisteme geçirildiği iddia ediliyor.

   Çete, telefon numaraların erişim sağlamasının ardından, doğal olarak bazı uygulamalara da erişim hakkını sağlamış oldu. Bu şekilde insanların kripto paralar ve kişisel bilgileri ele geçirilmiş oldu. 

  Emniyet güçleri, Malta, Kanada, İngiltere, ABD ve Belçikalı yetkililerin ortak bir operasyonu sonucunda on çete üyesini Malta'da yakalamayı başardı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle