Kripto Para

İsveçli yetkililer bir suçluya 33 BTC vermek zorunda kaldı!

  Suçlulardan ele geçirilen kripto varlıkların açık artırma ile satılma uygulaması İsveçli yetkililerin başına neredeyse dert açıyordu. İsveç’te yakalanan uyuşturucu satıcısının el koyulan Bitcoin’lerinin (BTC) büyük kısmı suçluya teslim edilmek zorunda kaldı.

  ABD’de ve bazı Avrupa ülkelerinde yakalanan suçlulardan ele geçirilen kripto para birimleri, açık artırma usulü ile satışa çıkarılıyor. ABD’de 2014 yılından bu yana yapılan bu uygulama, Avrupa’da ise henüz 2021 yılında başladı. Bunun ilk örneğini ise geçtiğimiz Mart ayında Fransa yapmıştı. Öte yandan bu uygulamanın 2014’teki bir örneğinde de iş insanı Tim Draper tanesi 632 dolardan olmak üzere 30 bin adet Bitcoin (BTC) almıştı. Bu BTC’ler Silk Road’dan ele geçirilmişti. Bu durumun bir örneği, daha ilginç gelişmelerle bu kez İsveç’te yaşandı.

  Suçlu Hapisteyken BTC Değeri İnanılmaz Şekilde Arttı

  İsveç’te yaklaşık 2 yıl önce polis ekipleri bir uyuşturucu satıcısını yakaladı. Polis ekipleri yakaladıkları şahsın 36 adet Bitcoin’ine de o dönemde el koydu. Polisler uyuşturucu satıcısını yakaladığında 30 adet BTC yaklaşık 150 bin dolara karşılık geliyordu. O dönemde olayla ilgilenen Savcı Tove Kullberg, 36 Bitcoin’in İsveç kronu karşılığında denk gelen paraya el konulmasını istedi ve suçludaki BTC’ler de otoritelerin eline geçti. Ancak suçlu 2 yıl hapiste kalınca BTC’lerin değeri inanılmaz şekilde artış gösterdi. Bu da durumu daha ilginç bir hale getirdi.

  33 BTC’nin Suçluya İadesine Karar Verildi

  Uyuşturucu satıcısının hapiste kaldığı süreçte BTC, değerini yaklaşık 12 kat artırdı. İsveçli yetkililer, daha önce Avrupa kıtasında Fransa’da görülen örneğinde olduğu gibi ele geçirilen BTC’leri açık artırma ile satmak istedi. Ancak ele geçirilen 36 BTC’nin yakalandığı dönemdeki karşılığını sadece 3 BTC karşılayabiliyordu. Bu nedenle de yetkililer sadece 3 BTC’nin açık artırma ile satılmasına karar verdi. Böylece 3 BTC satışı ile yaklaşık 150 bin dolara el konulmuş oldu. Ancak geride kalan 33 BTC’nin, tekrar suçluya iade edilmesine karar verildi.

  Suçluyu Minik Bir Servet Bekliyor

  Uyuşturucu satıcısı henüz hapisten çıkmış değil ve kendisine iade edilecek olan 33 BTC yetkililerin elinde bekliyor. Uyuşturucu satıcısı hapisten çıktığında beklemediği bir servetle karşılaşabilir. Olayla ilgilenen Savcı Kullberg, bu yaşanan olayın kendisine bir ders olduğunu söyledi. Kullberg açıklamasında “Buradan gereken ders alındı. Demek ki ele geçirilen Bitcoin’lerin değerini Bitcoin olarak tutmak gerekiyormuş, o dönemki değerine bakmadan bunu yapmak lazım” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle