Kripto Para

Ünlü yatırımcı temiz BTC'lerden almak istiyor

  Kripto para piyasalarının tanınan isimlerinden yatırımcı Kevin O’Leary, temiz enerji kullanılarak çıkarılan Bitcoin’leri (BTC) satın almak istediğini söyledi. O’Leary bu gerekçeden dolayı, Çin’de Bitcoin madencileri tarafından üretilen Bitcoin’leri satın almayacağını duyurdu.

  Kripto para piyasalarında son birkaç aydır görülen rallilerde, kurumsal ve büyük ölçekli bireysel yatırımcıların etkisinin olduğunu görmemek imkansız. Piyasalara kurumsalların ve büyük ölçekli yatırımcıların girmesi ile birlikte Bitcoin ve beraberinde kripto para piyasalarının değeri inanılmaz ölçüde artış gösterdi. Bu alanda etkili isimlerden biri olan Kevin O’Leary, temiz enerji kaynakları ile üretilen Bitcoin’leri satın alacağını ancak Çin’de BTC madencileri tarafından üretilen Bitcoin’leri satın almayacağını açıkladı.

  CNBC’nin Capital Connection programında konuşan Kevin O’Leary, Bitcoin ve genel anlamda kripto para piyasaları hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. O’Leary, Çin’de devam eden BTC madenciliğinin çevreye zarar verdiğini dile getirdi. Son dönemlerde de sıkça gündeme gelen bir konu olan BTC madenciliğinde tüketilen elektriğin yoğunluğu, böylece bir kez daha gündeme gelmiş oldu. Çin’de elektrik üretimi için kömür kullanılıyor olması ise Kevin O’leary’ye göre Çin’de üretilen BTC’leri “kirli” hale getiriyor.

  O’Leary Kripto Paraların İkiye Ayrılacağını İddia Etti

  Capital Conneciton programında kripto paralar hakkında konuşan O’Leary, açıklamalarında “Nerede, ne zaman kazıldığını ve üretim yerini bilmediğim coin’leri almayacağım” dedi. Yatırımcıya göre ilerleyen dönemlerde kripto paralar bu kapsamda iki kulvara ayrılacak. O’Leary’ye göre kripto paralar ilk olarak “Çin’den gelen kirli coin’ler” ve ikinci olarak da “Temiz enerji kullanan ülkelerden gelen coin’ler” kulvarlarında değerlendirilecek. O’Leary, böyle bir ayrışmada “temiz enerji” tarafında olacağını belirtti.

  Cambridge verilerine göre 2020 yılı BTC madenciliğinde Çin %65 oran ile birinci sırada, ABD %7,4 ile ikinci sırada bulunuyor.

  O’Leary’ye Göre Kurumsallar Da Kendisi Gibi Düşünüyor

  Kevin O’Leary, ayrıca birçok kurumsal şirketin de kendisi gibi düşündüğünü belirtti. Yatırımcıya göre ilerleyen dönemlerde kurumsallar da Çin’de üretilen Bitcoin’leri almak istemeyecek.

  Geçtiğimiz günlerde Miami Belediye Başkanı Francis Suarez de BTC madenciliğinin %90’ının ABD dışında yapıldığını ve buralarda da madencilik çalışmalarının çevreyi kirlettiğini ifade etmişti. Suarez, açıklamalarında Miami’nin temiz enerji ile BTC madenciliğinin merkezi olabileceğini söylemişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle