Kripto Para

Ripple CEO’su BTC ETF’ini onaylayan SEC’yi eleştirdi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Aralık 2020’den bu yana davalık olan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’nin bir Bitcoin (BTC) ETF’ine onay vermesini değerlendirdi. Garlinghouse, SEC’yi “kazanan ve kaybedeni seçtiği” gerekçesiyle eleştirdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a yönelik, 1,3 milyar dolarlık bir dava açtı. Davalılar arasında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen da yer alıyor. SEC’nin açmış olduğu bu dava ile aylardır uğraşan Ripple CEO’su Garlinghouse, şimdi de SEC’nin uzun zamandır beklenen ETF onayını gündemine aldı. Bu konuda neler söyleyeceği merak edilen ünlü CEO, SEC’yi “kazanan ve kaybedeni seçtiği” iddiasıyla eleştirdi.

  “Neden SEC Kazananı ve Kaybedeni Seçiyor?”

  Brad Garlinghouse’a gçre SEC, kazanan ve kaybedeni “kasıtlı olarak” seçiyor. Fox Business ekibinden Charles Gasparino ile bir röportaj gerçekleştiren Brad Garlinghouse, ABD’de XRP ETF’nin onay almasına ilişkin beklentilere değinerek SEC’yi eleştirdi. Konuya ilişkin olarak Garlinghouse “Neden SEC kazananları ve kaybedenleri seçiyor?” sözlerini dile getirdi. Ünlü CEO bu noktada, daha önce de yapmış olduğu gibi XRP ve BTC kıyaslaması yaptı.

  Ripple CEO’su, XRP – BTC Kıyaslamasını Hatırlattı

  CEO Garlinghouse, Bitcoin’in çok ciddi ölçülerde güç tükettiğini ifade etti ve eleştirilerine devam etti. Ünlü CEO’ya göre bu nedenle Bitcoin’e ETF konusunda öncelik vermek, aslında SEC Başkanı Gary Gensler’in iklim görüşlerine çok da uymuyor. Daha önce Garlinghouse, XRP’nin en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’den 100.000 kat daha verimli olduğunu dile getirmişti. Garlinghouse ayrıca söz konusu açıklamalarında, yalnızca 1 Bitcoin transferinin bile 75 galon benzin tüketimine denk geldiğini savunmuştu.

  SEC’nin ETH Sessizliği Garlinghouse’u Endişelendiriyor

  Öte yandan Brad Garlinghouse, Gary Gensler’in Ethereum’un (ETH) konumu hakkındaki sessizliğinden de endişe duyduğunu ifade etti. Zira ProShres şirketinin Bitcoin ETF’ini onaylayan SEC’nin masasında çok sayıda Ethereum ETF başvurusu da bulunuyor. SEC’nin onay verdiği ProShares Bitcoin Strategy ETF’i, NYSE’de (New York Menkul Kıymetler Borsası) işlem görmeye hazırlanıyor.

  SEC’nin Eylemleri İçin CEO’dan “İronik” Eleştirisi

  Brad Garlinghouse, SEC’nin şeffaflık ve netlik konularında mücadele ederken, durum kendi eylemlerine geldiğinde karşılık vermiyor olmasının “ironik” bir yaklaşım olduğunu da dile getirdi. Ünlü CEO konuya ilişkin olarak “Her şeyden önce en çok aradığımız şey açıklık ve kesinliktir.” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle