Kripto Para

Ünlü petrol milyarderi, Bitcoin’in tam merkezine taşındı!

  Kripto para topluluklarının Bitcoin’e (BTC) verdiği destekle tanıdığı petrol zengini ve BTC yatırımcısı milyarder Kjell Inge Rokke, “Bitcoin Şehri” olarak da bilinen, İsviçre’nin Lugano kentine taşındı. Rokke taşınma kararını Aker ASA hissedarlarına da bir mektupla duyurdu.

  Bitcoin’e (BTC) verdiği desteklerle ve Bitcoin yatırımları ile kripto para topluluklarının yakından tanıdığı, petrol zengini ünlü milyarder Kjell Inge Rokke, “Bitcoin Şehri” olarak da anılan, İsviçre’nin Lugano şehrine taşındı. Ünlü milyarder aynı zamanda “vergi cenneti” olarak da bilinen Lugano’ya taşınma kararını, petrol de dahil olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren şirketi Aker ASA’nın hissedarlarına bir mektupla duyurdu. Rokke, taşınma kararının arkasındaki nedenin mali sebepler olmadığını, şehrin Avrupa’daki merkezi konumundan dolayı bu kararı aldığını belirtti.

  Şirketlerden Kademeli Olarak Ayrılacak

  Rokke söz konusu mektupta hayırseverlik ve yardım faaliyetlerine daha fazla kaynak ve zaman ayırmak istediğini belirtti ve yer aldığı birçok şirketin yönetim kurulundan da kademeli şekilde ayrılacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere Norveçli milyarderin yönettiği, kısa bir süre önce yenilenebilir enerji sektörüne de giriş yapan petrol şirketi Aker ASA, geçtiğimiz yıl Bitcoin odaklı bir şirket olan "Seete AS” isimli şirketi kurmuştu. Şirket likit varlıklarını Bitcoin’de tutacağını bildirdikten sonra 60 milyon dolarlık da Bitcoin satın almıştı. Seete AS, aynı zamanda BTC madenciliği de yapıyor.

  Rokke Sıradaki BTC Maksimalisti Mi?

  Kripto para topluluklarının yakından tanıdığı Rokke, geçtiğimiz dönemlerde yapmış olduğu bir açıklamada, Bitcoin’in mevcut geleneksel finans sistemlerini “rahatsız eden kusurlara” karşı en etkili silah olabileceğini söylemişti. Bir diğer yandan Rokke, Bitcoin için fiyat tahminini dile getirmiş ve Bitcoin bir noktadan sonra milyonlarca dolarlık değere ulaşabileceğini ifade etmişti. Rokke’nin Bitcoin açıklamaları ve yatırımları sonrasında, birçok yorumda onun sıradaki “Bitcoin Maksimalisti” olacağı da öne sürülmüştü.

  “Avrupa’nın Bitcoin Başkenti”

  Rokke’nin taşınma kararı aldığı Lugano şehri, Avrupa’nın Bitcoin başkenti olmak istiyor. Bu kapsamda şehir, geçtiğimiz yıl en büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççı şirketi Tether ile işbirliği içerisinde, “Avrupa’nın Bitcoin başkenti” olma hedefi olduğunu duyurmuştu. Bu adımın ardından yapılan açıklamalarda, ilerleyen dönemlerde Lugano’da vergi, mal ve hizmet ödemelerinin de Bitcoin ve USDT ile yapılabileceği bildirilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle