Kripto Para

Kripto para piyasalarını OPEC vurdu! İşler kötüye gidiyor

  Henüz Mayıs ayına yönelik aldığı petrol kısıtlama kararı ile OPEC piyasaları karıştırdı! Yükselen petrol fiyatları ile birlikte geleneksel finans etkilenirken, yaşanan olumsuzluktan kripto para piyasaları da nasibini aldı. Bitcoin ve altcoin’lerde sert düşüş yaşandı!

  OEPC ülkelerince alına günlük petrol üretimine kısıtlama alınması kararı ortalığı karıştırdı! Mayıs ayından itibaren 1 milyon varili aşan miktarda alınan azaltma kararı petrol fiyatlarını artırırken, Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler sert geri çekildi.

  1 Milyon Varil Kısıtlama Yapılacak

  Yaşanan bankacılık krizi nedeniyle petrol piyasası da kendi önlemlerini aldı. Çin’in talep görünümü dalgalı seyrederken OPEC kanadından gelen sürpriz kısıtlama kararı, petrol fiyatlarını vurdu!

  OPEC, bankacılık krizi etkisi ile Mayıs ayından itibaren günlük petrol üretimine 1 milyon varil kısıtlamaya gitmeye hazırlanıyor. Kararı alan ülkelerde ilk sırada Suudi Arabistan yer alırken, ülke Mayıs ayından 2023 sonuna kadar günlük petrol üretimini 500 bin varil kısacağını söyledi.

  Enflasyon Korkusu Tetiklendi!

  Suudi Arabistan ile birlikte Rusya da 500 bin varil üretim kısıtlamasına gidecek. İran günlük 211 bin varil üretimi kısıtlayacağını söylerken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 144 bin varil, Kuveyt 128 bin varil, Kazakistan 78 bin varil, Cezayir 48 bin varil ve Umman 40 bin varil günlük petrol üretimini kısacak.

  Ham petrol fiyatları 75,65 dolardan kapattığı hafta ardından alınan kararla yüzde 5’ten fala yükselerek enflasyon endişelerini tetikledi! Ukrayna – Rusya Savaşı ile başlayan ve ABD’de 41 yılın zirve enflasyon rakamının görülmesine yol açan petrol fiyatları yükselişi, yeniden enflasyonun yükselerek ABD Merkez Bankası’nı (FED) faiz artışına iteceği yönündeki korkuları tetikledi.

  Kripto Para Piyasaları Karardan Olumsuz Etkilendi

  Enflasyonda yükseliş endişesi ile birlikte kripto para piyasaları olumsuz etkilendi. ABD’de düşüş trendine başlayan enflasyonda yeniden bir yükseliş dalgası yaşanması ihtimali FED kararlarını ve dolayısı ile kripto para piyasalarını etkiliyor.

  Yükseliş trendinde olan BTC fiyatı OPEC kararı ile birlikte %bitcoin+usd% dolara geriledi. Ethereum (ETH) fiyatı %ethereum+usd% dolara gerilerken, piyasada düşüş havası hakimiyetini koruyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle