Kripto Para

ETH büyük güncellemesi çok yakında! Fiyatı nasıl etkileyecek?

  Piyasa değeri sıralamasına göre kripto para dünyasının en büyük ikinci dijital varlığı olan Ethereum (ETH) ağında gelişmeler devam ediyor. Son dönemdeki fiyat düşüşlerine çözüm olması beklenen Berlin güncellemesi geliyor…

  Ethereum fiyatında özellikle son dönemde çok ciddi fiyat gerilemeleri ve sert düzeltme hareketinin etkili olduğu dikkatlerden kaçmadı. Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatı üzerinde düşüş etkisi gösteren bu duruma sebep olarak yüksek işlem ücretleri gösterildi. Kripto para uzmanlarına göre yüksek gas fee sebebi ile pek çok ETH kullanıcısı tercihlerini BSC gibi alternatif ağlardan yana kullandı.

  Hem fiyat düşüşü hem de kullanıcı kaybı sebebi ile acil bir toparlanma sürecine giren Ethereum geliştiricileri, uzun zamandır beklenen Berlin güncellemesini hazırladı. Beklenenden daha kısa sürede sonuca ulaşılan bu güncelleme hakkında Ethereum geliştiricisi Tim Beiko önemli açıklamalar yaptı.

  Ethereum Berlin Hard Fork’unun Tarihi Belli Oldu

  Tim Beiko, son açıklamasında Ethereum yatırımcıları ve topluluğunu heyecanlandıran bilgiler paylaştı. Ethereum ağında şu anda Istanbul hard forku güncellemesi kullanılıyor. Yol haritasının devamında ise Berlin ve son olarak da Londra hard forkları bulunuyor. Beklenen Berlin hard forkunun aktif olacağı tarih Tim Beiko tarafından duyuruldu.

  Ethereum topluluğunu yakından ilgilendiren açıklamada Ethereum Berlin güncellemesi için belirlenen tarihin 14 Nisan 2021 olduğu açıklandı. Bu güncellemeden önce ilgili kodun Ethereum’un test ağlarına yüklenmesi beklenecek. Bu konuda ilk yükleme olan Ropsten test ağı için 10 Mart 2021 (bugün) işlemlere başlandığı açıklandı.

  Berlin Hard Forku Fiyatlara Nasıl Yansıyacak?

  Ethereum ağında güncellemesi yapılan Berlin hard forku ile birlikte EIP-2565, EIP-2929, EIP-2718 ve EIP-2930 protokolleri başlatılacak. Ethereum topluluğunda bayadır beklenen bu gelişmenin sonucunda işlem ücretini ödeme gibi bazı farklılıklar getirilen EIP-2718 protokolüne de geçiş yapılacak. 

  Kripto para uzmanları, Ethereum ağında yapılan bu güncelleme ve geliştirme çalışmalarının, lider altcoinin fiyatına olumlu yansıması olacağını belirtti. Son dönemde yüksek işlem ücretleri sebebi ile kullanıcı ve yatırımcı kaybeden Ethereum bu sayede eski gücüne geri dönmeye çalışacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle