Kripto Para

Petrol devine 50 milyon dolarlık kripto fidyesi

  Suudi Arabistan’da devlete bağlı petrol devi Saudi Aramco, kripto para fidyesi istenen son şirketlerden biri oldu. Şirkete ait bazı verilerin hackerlar tarafından ele geçirilmesinin ardından Aramco yetkililerinden 50 milyon dolar değerinde kripto para talep edildiği ortaya çıktı…

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre, Saudi Aramco petrol şirketinin önemli sayılabilecek bilgileri, siber saldırganların eline geçti. Hackerlar, Suudi Arabistan’da devlete bağlı petrol devi Saudi Aramco’dan bu bilgiler karşılığında 50 milyon dolar değerinde kripto para talep etti.

  Olayın nasıl gerçekleştiğine ilişkin detaylı bilgilerin verilmediği haberde, petrol devine ait bazı bilgilerin sızdırıldığı ifade edildi. Şirketin kendisine ait olan bilgilerin, anlaşmalı bir üçüncü parti kuruluş tarafından tutulduğu ve buradan siber saldırganların eline geçtiğine dair görüşler bildirildi. 

  Dev Şirketin Verileri Darknette Paylaşıldı

  Petrol devi Saudi Aramco’ya ait olduğu iddia edilen ve saldırganların eline geçen bilgilerin 1 terabyte büyüklüğünde olduğu görüldü. Hackerlar, bu verileri darknet platformu üzerinden paylaşarak olayın ciddiliğini gözler önüne serdi. Öte yandan siber saldırganlar, bu bilgilerin yayılmasını engellemek ve ortadan kaldırılması için şirketten 50 milyon dolarlık kripto para talep etti.

  Suudi Arabistan’da devlete bağlı petrol devi Saudi Aramco’ya ait olduğu bilinen ve sızdırılan bilgilerin kimler tarafından paylaşıldığı henüz ortaya çıkmadı. Siber saldırganların kripto para üzerinden fidye talep ediyor olması üzerine tartışmaların hız kazandığı dönemde bu haberin patlak vermesi dikkatlerden kaçmadı.

  Aramco İçin İlk Değil

  Siber saldırılara karşılık olarak talep edilen kripto paralar, ABD Başkanı Joe Biden’ın da gündemine girdi. ABD Senatosu Ulusal Güvenlik ve Devlet İşleri Komite Başkanı Gary Peters, kripto paraların bu tür saldırılarda oynadığı rolü araştırmak için bu alanda araştırma yapacaklarını açıkladı. 

  Öte yandan dünyanın en büyük petrol üreticisi ve en değerli şirketlerinden biri olan Aramco, 2012 yılında Shamoon adlı bir virüs yüzünden siber saldırıya uğramıştı. Şirket bu virüs nedeniyle 30 binden fazla bilgisayarını çöpe attı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle