Ripple ve SEC davasında sıcak gelişme! XRP fiyatını nasıl etkiler?

  Kripto para basınının kilitlendiği Ripple ve SEC arasındaki davanın duruşmaları devam ederken yeni gelişmeler yaşanıyor. Son duruşmadan çıkan sonuç Ripple aleyhine olunca XRP fiyatının nasıl etkileneceği merak konusu haline geldi…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan 1.3 milyon dolarlık menkul kıymet davasında Ripple aleyhinde gelişmeler yanşandı. Davada bir süredir tartışma yaratan konu en sonunda sonuca erdirildi. Ripple ve SEC davasında yetkili Yargıç Sarah Netburn imzalı karar daha önceki kararın bir benzeri olmasına rağmen büyük dikkat çekti. 

  ABD merkezli piyasa düzenleyicisi SEC, bazı belgeleri mahkemeye sunmakla yükümlü kılınınca davada bambaşka bir seviyeye geçilmiş oldu. Yayınlanan mahkeme evrakları, kripto para basınında geniş yankı buldu. Ripple avukatlarının itiraz ettiği bir konunun SEC lehine sonuçlanması, XRP kripto para birimi yatırımcılarını da endişelendirdi.

  XRP Yatırımcılarını Endişelendiren Karar

  SEC daha önce yurtdışındaki regülatörler ve borsalar ile XRP hakkında iletişime geçtiği için tepki toplamıştı. Ancak Yargıç Sarah Netburn, bu hamlenin herhangi bir hukuka aykırı durum içermediğini belirterek bunun yapılabileceğine karar verdi. Mahkemenin bu hamleyi uygun görmesi Ripple aleyhine verilen bir karar olarak gündeme bomba gibi düştü.

  XRP yatırımcıları tarafından yakından takip edilen davada, uzun bir süredir bu konu tartışma konusu haline gelmişti. Ancak Ripple avukatları buradan istedikleri sonucu alamayınca XRP yatırımcılarının da endişelenmesi ve XRP fiyatında düşüş beklentisi gündeme geldi

  Ripple Avukatları Avantaj Sağlayabilir 

  Öte yandan davanın son duruşması Ripple avukatları ve şirket açısından o kadar da kötü geçmedi. Çünkü SEC de bu duruşmada Bitcoin, Ethereum ve XRP ile ilgili tuttuğu kayıtlar konusunda darbe aldı. SEC, kurum içindeki konuşmalar ile e-posta gönderilerinin Ripple ve mahkeme ile paylaşılmaması gerektiğini savunuyordu.

  Ripple avukatlarının itirazı sonrasında alınan kararda ise bu belgelerin gizli kalacağı ancak belgeler içerisinde BTC, XRP ve ETH ile ilgili olanların ibraz edileceği vurgulandı. Bu gelişme XRP yatırımcılarının da sevindiği ve Ripple lehine alınan bir karar olması sebebiyle dikkat çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle