Kripto Para

Türkiye kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini istedi!

  Maliye Bakanlığı iddiaya göre Türkiye’de hizmet vermekte olan bütün kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini istedi. Gündeme gelen habere göre yapılan açıklamalarda bakanlık, kullanıcıların TC kimlik numaraları, unvanları ve kayıt yaptırdığı tarih gibi bilgilere ulaşmak istiyor.

  Yapılan bir araştırmada, ülkelerin nüfusa oranı ile Türkiye’nin Avrupa’da birinci ve dünyada dördüncü yoğunlukta kripto para kullanımına sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Kripto para alanında yapılan çalışmalar, hemen her ülkede olduğu gibi bu vesile ile ülkemizde de genişlemeye devam ediyor.

  Daha önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı gibi kurum ve bakanlıklar tarafından kripto paralara ilişkin açıklamalar yapılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin de kurulması ile birlikte genişleyen çalışmalara Maliye Bakanlığı attığı yeni bir adım ile dahil oldu. Maliye Bakanlığı, Türkiye’de hizmet veren bütün kripto para borsalarından kullanıcıların bilgilerini istedi.

  Türkiye’de Kripto Para Çalışmaları

  Bakanlık tarafından kripto para borsalarına gönderilen talep tebligatında, kullanıcı bilgilerinin detaylı bir şekilde istenmesi dikkat çekti. Daha önce ülkemizde Dijital Dönüşüm Ofisi ve Merkez Bankası aracılığı ile “kripto para” ve “dijital para” tanımları ayrı ayrı değerlendirilmiş ve ekonomi yönetimlerindeki isimler tarafından konuya ilişkin çeşitli açıklamalar yapılmıştı. Yapılan açıklamalar ve çalışmalar, ülkemizde kripto para sektörü adına regülasyon çalışmalarının başlayacağı fikrini de gündeme getirmişti. Daha sonra Ekonomik Reform Paketi’nin eylem takviminde, dijital para çalışmalarının altyapısının yılsonunda tamamlanacağı belirtilmişti.

  Bakanlığın İstediği Bilgiler

  Gündeme gelen habere göre Maliye Bakanlığı tarafından kripto para borsalarından talep edilen bilgiler arasında şunlar bulunuyor:

  • Kullanıcıların TC kimlik numarası (pasaport no)
  • Kullanıcı türü (kurumsal ya da bireysel)
  • Dijital para cüzdan numarası
  • Kullanıcının unvan bilgisi
  • Stok zamanı
  • Kayıt zamanı
  • Stok varlık kuru.

  Bakanlıklar tarafından daha önce yapılan açıklamalar ve yapılan çalışmalar, akıllara regülasyon çalışmalarını getirmişti. Ancak Maliye Bakanlığı tarafından istenen bu bilgiler ile birlikte bu kez akıllara “kripto paralardan vergi alınacak” düşüncesini getirdi. Konuyla ilgili gelişmeler takip edilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle