Kripto Para

Bitfinex’ten çalınan BTC’ler ele geçirildi!

  ABD Adalet Bakanlığı, 2016 yılında kripto para borsası Bitfinex’ten çalınan 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin’lerin (BTC) ele geçirildiğini duyurdu. Bakanlıktan gelen açıklamada, çalınan Bitcoin’leri aklama iddialarıyla bir çiftin de gözaltına alındığı bildirildi.

  2016 yılında, Bitfinex borsasından yaklaşık 120 bin adet Bitcoin (BTC) çalınmıştı. Şubat 2022’in başlarında, çalınan bu Bitcoin’lerin, hackerlar tarafından yeniden dolaşıma sokulduğu tespit edildi. Whale Alert platformu, çalınan Bitcoin’lerin 10 bin adedinin (o tarihte yaklaşık 383 milyon dolar), “uxwczt” isimli bilinmeyen bir cüzdana taşındığını ortaya koymuştu. Bitfinex borsasından çalınan Bitcoin’lerin 6 yıl sonra hareket ettirilmesi ile birlikte ABD Adalet Bakanlığı harekete geçti ve borsadan çalınan 3,6 milyar dolarlık BTC’nin ele geçirildiği duyuruldu.

  Çalınan BTC’leri Aklamakla Suçlanan Çift Gözaltında

  ABD Adalet Bakanlığı tarafından 9 Şubat Çarşamba günü yapılan açıklamada, Bitfinex borsasından çalınan 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin’lerin ele geçirildiği duyuruldu. Ayrıca açıklamada, bu Bitcoin’leri akladıkları iddialarıyla bir çiftin de gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, gözaltına alınan şüpheli çiftin isimlerinin de “Ilya Lichtenstein” ve eşi “Heather Morgan” olduğu belirtildi. Gelen açıklamalara göre gözaltına alınan çift, Salı günü bir ön duruşmada mahkemeye ifade verecek. Lichtenstein ve Morgan çifti, çalınan 119 bin BTC’nin, 754 adedini aklamakla suçlanıyor.

  Bitfinex Borsasından Açıklama Geldi

  Bitfinex borsasından çalınan Bitcoin’ler, geçtiğimiz hafta şüpheli bir şekilde ve 21 ayrı işlemde hareket ettirilmişti. Öte yandan Bitfinex borsası da bu siber saldırının sonucunda yalnızca 50 Bitcoin’i geri almayı başarabilmişti. ABD Adalet Bakanlığı’ndan gelen açıklama sonrası bir açıklamada Bitfinex borsasından geldi. Borsadan gelen açıklamada, borsanın bakanlık ile birlikte çalışacağı ve çalınan Bitcoin’lerin iadesine ilişkin uygun yasal süreçlerin işleyeceği belirtildi. Bir diğer yandan çalınan BTC’lerin ele geçirildiği haberinin ardından Bitfinex’in kripto para birimi LEO da 5 dolar seviyesinden 7,85 dolar seviyesine kadar yükseldi.

  ABD Adalet Bakanlığı’nın En Büyük Mali Haczi

  ABD Adalet Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, 2016 yılında çalınan Bitcoin’lerin değerinin şu anda yaklaşık 4,5 milyar dolara denk geldiği ve bunun 3,6 milyar dolarlık kısmının ele geçirildiği ifade edildi. Yapılan açıklama sonrasında ayrı bir değerlendirmede bulunan Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, ele geçirilen bu miktarın, Adalet Bakanlığı’nın şu ana kadarki en büyük mali haczi olduğunu belirtti. Monaco açıklamasında, kripto para birimlerinin “suçlular için güvenli bir liman olmadığının” bu tutuklamalar ile gösterildiğini de dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle