Kripto Para

Türkiye’deki kripto para ilgisine Naci Ağbal etkisi

  İngiliz gazetesi The Guardian Türkiye’de artan kripto para ilgisini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ile ilişkili olarak ele aldı. Türkiye’de kripto paralara olan ilginin artışı ile ilgili analiz yayınlayan gazete ilgi artışının Naci Ağbal’ın görevden alınması ile zirveye çıktığını belirtti.

  İngiltere’nin popüler gazetelerinden The Guardian Türkiye ile ilgili çarpıcı analizlerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Naci Ağbal’ı görevden almasının kripto para sektörüne etkisi ile ilgili analiz yayınlayan gazete, Türkiye’deki ekonomik karmaşanın insanları kripto para sektörüne yönelttiğini iddia etti. Yayınlanan haberde Naci Ağbal’ın görevden alınması ile başlayan kripto para çılgınlığı ile ilgili değerlendirmeler yer aldı.,

  Yayınlanan haberde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan değişikliğinin yanı sıra ülkedeki enflasyon ve işsizlik oranlarının da kripto para sektörüne olan ilgiyi tetiklediğine dair veriler yer aldı. Ülkede son 6 ayın en yüksek enflasyon oranlarının görülmesinin ve işsizliğin zirveye ulaşmasının insanları kripto para yatırımlarına yönettiği belirtildi. İnsanların enflasyondan korunmak ve Bitcoin getirilerinden faydalanmak için bu sektöre yöneldiği iddia edildi.

  Naci Ağbal’ın görevden alınması ile kripto para ilgisi zirveye çıktı

  The Guardian tarafından yayınlana haberde Türkiye’de iki yıldan daha kısa süre içinde 4 defa merkez bankası başkanı değişikliği yapılmasına dikkat çekildi. 2018 yılındaki mali krizden bu yana Türk Lirası’nın değerinin yarısını kaybettiği ortaya konuldu. Haberde bu ekonomik olumsuzlukların kripto para ilgisini arttırdığı belirtildi.

  Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından gelen hafta sonu ve devamındaki birkaç gün içinde Türkiye’de toplam 23 milyar lira değerinde kripto para işlemi gerçekleştirildi. 2020 yılının aynı döneminde ise toplam kripto para işlemi 1 milyar lira değerindeydi.

  Türkiye’de kripto para ilgisi düzenli olarak artıyor

  Türkiye’de ekonomik sıkıntıların ve istikrarsızlığın etkisi ile kripto para ilgisinin zirveye ulaştığının belirtildiği analizde kripto para sektörüne dair ilgi artışının tek nedenini bu olmadığı da vurgulandı. Naci Ağbal görevden alınmadan önceki süreçte de Google aramalarında kripto para popülerliğinin zirveye ulaştığı belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle