Kripto Para

Kripto savaşları başladı! Çin’e yasak geldi!

  Geçtiğimiz hafta Çin ve Bitcoin’e karşı tutumu kripto para borsalarını derinden etkilemiş ve piyasalarda sert düşüşlere sebep olmuştu. Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama ile Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ödeme, alışveriş ve transfer işlemlerinin tamamını askıya alarak yasa dışı olarak nitelendirdiğini duyurmuştu. 

  Bu açıklamanın ardında kripto para borsalarında yaşanan değer kaybı ciddi miktarlara ulaştı. Bitcoin ile adete sürekli bir savaş halinde olmayı devlet politikası haline getiren Çin sık sık bu açıklamalar yer veriyor. 2009 yılından bu yanı 11. kez yasaklanan Bitcoin artık bu açıklamalardan sonra geri çekilse yaşada toparlanma sürecine erken giriyor.

  Kripto para borsaları da Çin’in bu tutumunun sık sık dalgalanmalara ve spekülasyonlara neden olmasından dolayı yatırımcının tedirgin olduğunu fark etmiş durumda. Bu kapsamda yasaklayan tarafın sadece Çin olmadığı bazı önlemler alınmaya başlandı. Çin’e karşı kripto para borsalarından engelleyici adımlar gelmeye başladı. 

  Huobi 31 Aralıkta Son Veriyor

  Çin’de faaliyet gösteren büyük kripto para borsası konumundaki Huobi, yılın son gününden itibaren Çin vatandaşları ile çalışmayacağını ve işlemlerini askıya alacağını duyurdu. Bu çalışmanın daha sonra daha detaylı olarak açıklamasının yapılacağını belirten şirket, atılacak her adımın müşterilere bildirilerek kimsenin mağdur edilmeyeceğini duyurdu. 

  Bitmart 30 Kasım Son Dedi

  Çin’in en büyük kripto para borsası Huobi’den sonra Bitmart kripto varlık borsası şirketi de aynı adımları atmaya hazırlanıyor. Son edinilen bilgilere göre kasım ayının sonundan itibaren artık Çinli müşteriler ile çalışmayacaklarını duyurdular. Böylece sadece tek taraflı bir yasaklama savaşının yaşandığı Çin-kripto varlıklar geriliminde ilk kez kripto para borsaları da Çin’e karşı yasaklayıcı adımlar atmış oldu. 

  Veri Sitelerin de Aynı Çizgide

  Kripto para borsaların yanı sıra bazı kripto para veri paylaşım sitelerinde de yasaklayıcı çalışmalar yapıldığı haberleri gelmeye başladı. Çin’den gelen IP’lerin bazı veri sağlayıcıları tarafından direkt olarak engellenmeye başlandığı öğrenildi. Bu veri sağlayıcı sitelerden olan CoinMarketCap, Coingecko ve Tradingview, Çin’den gelen kullanıcı IP’lerine veri erişimini durdurdu.

  Bu hamleleri Çin’e karşı atılan ilk ciddi adımlar olarak yorumlayan uzmanlar, bira daha cesaretli davranılması halinde diğer borsa şirketlerinin de bu kararlara eşlik edebileceğini vurguluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle