Tribe (TRIBE) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Tribe, kripto para piyasalarının yeni gözde projelerinden biri olarak takip listelerinde ilk sıralara yerleşti. Yeniden popülerlik kazanmasının ardından piyasa harekeleri de yakından takip edilen TRIBE, merkeziyetsiz finans (DeFi) için kritik çözümleri ile geleceğin finans dünyasında da kendine yer bulmaya çalışıyor. Projeyi desteklemek isteyen yatırımcılar ise detayları araştırmaya başladı. Tribe (TRIBE) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için bu yazımızda projenin teknik makalesine ve güçlü – zayıf tüm yönlerine dair detayları bir araya getirdik.

  Tribe (TRIBE) Coin Nedir?

  Tribe, FEI adlı algoritmik stablecoin için yönetişim tokenidir. Fei, stablecoin piyasasına yeni bir merkeziyetsiz çözüm sunmayı amaçlamaktadır. Kısaca Tribe (TRIBE), Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen merkeziyetsiz finans (DeFi) için piyasa sürülen stablecoindir. FEI Protokol ise kendini DeFi odaklı ve merkeziyetsiz, ölçeklenebilir stabil coin protokolü olarak tanımlamaktadır. DAO tarafından yönetilen proje iki tokenli bir yapıya sahiptir. Bunlardan ilki FEI, dolara endeksli ve algoritmik stabil coindir. İkincisi ise platformun yerel kripto para birimi ve yönetişim tokeni olan TRIBE Coin’dir.

  Tribe (TRIBE) Projesi ve Whitepaper

  Tribe (TRIBE), FEI Protokol için hayati öneme sahiptir. Projenin teknik makalesinde de çift tokenli bir yapının tercih edilmesine dair detaylar aktarılmıştır. FEI Protokol, stabil coinlerde görülen sorunları çözmeyi hedeflemektedir. FEI, bu sorunlara çözüm arayışında ise protokol kontrollü değer (PCV) mekanizması kullanılır. Buna göre PCV, yaygın olarak DAO hazineleri ve sigorta fonlarında kullanılan bir blok zincir modeli olarak dikkat çeker. Protokol, sahip olduğu söz konusu model ile FEI’nin ETH/USD paritesine yakın bir değerde işlem görmesini sağlamaktadır. Bu sayede oldukça yüksek likiditeye sahip stabil coin ekosistemi yaratmayı hedeflemektedir.

  DeFi için stabilcoin başlığı altında faaliyet gösteren FEI, merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve DeFi’ye özgü bir stabilcoin protokolü olarak tanımlanmaktadır. Fei Protokolü, PCV kullanılarak FEI için 1 USD kullanılabilirlik sağlayarak sıkı bir sabit nokta sunmaktadır. TRIBE tarafından yönetilmekte olan protokol, birçok işlemin gerçekleştirilmesini sağlamak için bu yerel belirtecine ihtiyaç duymaktadır.

  TRIBE sahipleri, PCV’yi yöneterek FEI’yi topluluğa ait bir rezerv ile desteklemektedir. TRIBE, FEI yönetimi için gerekli olan DAO’nun yönetişim tokeni olarak öne çıkmaktadır. Tribe (TRIBE) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve proje detaylarını görüntülemek için: https://fei.money/ resmi bağlantı adresini ziyaret edebilirsiniz. 

  Tribe (TRIBE) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Tribe, Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) olarak yönetilmektedir. Topluluk odaklı bir şekilde akıllı sözleşmeler aracılığıyla tamamen merkeziyetsiz şekilde idare edilmektedir. DAO tarafından yönetilen Fei, Joey Santoro, Brianna Montgomery ve Sebastian Delgado tarafından kurulmuş ve Mart 2021’de piyasa çıkmıştır. Fei Labs CEO’su olan Joey Santoto başta olmak üzere kurucu ekip içinde yer alan isimler birçok farklı projede yer almış ve önemli başarılara da imza atmışlardır.

  Tribe (TRIBE) Kullanım Alanları Neler?

  TRIBE Coin, FEI Protokol’ün yerel kripto para birimi ve yönetişim tokeni olarak kullanılır. Ethereum blok zincir üzerinde ERC – 20 akıllı sözleşmesiyle oluşturulmuştur. Tribe DAO tarafından kullanılmaktadır. En önemli kullanım durumu bu kapsamda yönetişim olarak karşımıza çıkmaktadır. TRIBE sahipleri tarafından akıllı sözleşmelerin atanması, ölçek hedefinin belirlenmesi gibi protokolü ilgilendiren tüm meselelerde kararları veren DAO’ya katılım sağlamak için kullanılmaktadır. Bu kapsamda alınan tüm kararlarda oy hakkı elde etmek için kullanılacaktır. Bunun yanı sıra TRIBE, topluluğa değişim için teklif sunmak için de kullanılır.

  Tribe (TRIBE) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Tribe (TRIBE) birçok yönden benzersiz özellikleriyle ön plana çıkar. Piyasalarda takip edilen değeri ve protokolün güçlü çözüm önerileri sayesinde dikkat çekmektedir. Bu benzersiz özelliklerinin doğru bir şekilde değerlendirilerek daha fazla kişiye ulaşması ve piyasalarda başarı elde etmesi sağlanmalıdır. Projeyi öne çıkaran başlıca benzersiz özelliklerinden bazıları ise kısaca şunlardır:

  • Fei, merkeziyetsiz stablecoin tasarlanması sürecindeki engelleri, kripto para teminatına sahip stabilcoin çözümlerinde yer alan sermaye verimsizliği ve paralı sermaye olgusu şeklinde tanımlanmıştır.
  • Fei, diğer DAO’lar için hizmet olarak FEI cinsinden likidite sağlamak üzere Ondo ile entegre olmaktadır.
  • TRIBE sahipleri, PCV’yi yöneterek FEI’yi topluluğa ait bir rezervle desteklemektedir.
  • Tercih edilen ikili token yapısı için TRİBE yönetişim işlemlerinde kullanılmaktadır.

  Tribe (TRIBE) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Tribe (TRIBE) birçok açıdan avantaj sağlasa da dezavantajlı olduğu konular da bulunmaktadır. Birçok farklı çözüm önerisini sunması ve güçlü bir projenin yönetişim tokeni olması sayesinde ön plana çıkmayı başarmaktadır. Projenin güçlü ve zayıf yönlerine göre Tribe (TRIBE) hakkında da yorum yapmak mümkündür. Buna göre Tribe (TRIBE) avantajlarından bazıları şunlardır:

  • TRIBE, büyük ve güvenilir kripto borsalarda listelenmesi ile güven verir.
  • Ethereum üzerinde ERC – 20 olarak inşa edilmiştir.
  • Arzının sınırlı olması, zaman içinde değerinde yükselmelerin yaşanmasını destekleyecektir.
  • FEI stabil coin için likidite sunar.

  Tribe (TRIBE) dezavantajlarından bazıları ise şunlardır:

  • DeFi alnında Fei ile benzer hizmetleri sunan rakip projelerin gerisinde kalabilir.
  • TRIBE istenen düzeyde piyasa başarısına ulaşamayabilir.
  • Riskli piyasalarda işlem görmektedir.

  Tribe (TRIBE) Coin Hangi Borsalarda Var?

  TRIBE, Binance dahil olmak üzere dünyanın önde gelen en büyük küresel kripto para borsalarında listelenmektedir. İşlem hacmi ve piyasa değeri ile en yüksek borsaları tercih ederek güvenli al – sat işlemleri için kullanabilirsiniz. TRIBE listeleyen başlıca borsalar ise şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • o
  • KuCoin
  • Huobi Global

  Tribe (TRIBE) Coin Piyasa Bilgileri

  TRIBE arzı toplam 1 milyar olarak belirlenmiştir. Dolaşımda ise bu seviyenin oldukça altında bir miktar yer almaktadır. Arzın %80’i DAO’ya dağıtılmıştır. %15 seviyesinde ise 5 yıllık ödeme planı kapsamında ekibe verilmiştir. Kalan %5’lik kısım ise lineer zaman kilidiyle yatırımcılara dağıtılmıştır. Nisan 2021’de 2,49 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştür. Olumlu piyasa verileri sayesinde gelecek dönemde de pozitif bir beklenti yaratmaktadır.

  Tribe (TRIBE) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  TRIBE basit birkaç adımda alınabilir. Portföylerini zenginleştirmek isteyen yatırımcıların TRIBE almak için şu adımları takip edebilirler:

  • Adım: TRIBE listeleyen (Binance, Gate, Coinbase vb.) gibi güçlü borsaların mobil/web uygulamasına erişim sağlanır.
  • Adım: Kayıt adımları tamamlanır.
  • Adım: Kimlik doğrulama işlemleri yapılır.
  • Adım: Ücretsiz üyelik onayı sonrasında hesaba para aktarma adımları izlenir.
  • Adım: USDT, BUSD, USD gibi çiftler ile alı işlemi yapılır.
  • Adım: Güvenilir cüzdan ya da borsa hesaplarında saklanır.

  Özet Olarak

  TRIBE, Fei Protokolünün en önemli parçası olarak işlem görmektedir. Fei, merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve DeFi’ye özgü bir stabilcoin protokolüdür. Bu protokolün yönetişim işlemlerinde kullanılan TRIBE ise piyasalarda da alıp satılabiliyor. Bu kapsamda güçlü bir projenin tokeni olarak tercih edilebilir. Umut vaat eden projeler arasında olması dikkat çekmektedir. Mevcut piyasa koşullarında ise yaşanan belirsizlik hali nedeniyle yatırımcısının kayıp riskine karşı tedbirli olması tavsiye edilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle