Kripto Para

Tartışılan “komisyoncu” tanımına bakanlık müdahalesi!

  ABD’de 2021’de çıkarılan 1 trilyon dolarlık altyapı yasasıyla, altyapı harcamalarının bir kısmı kripto para vergileriyle tahsis edilecekti. Yasadaki “broker” ifadesi ise bir tartışma başlatmıştı. ABD Hazine Bakanlığı, bir grup senatöre gönderdiği mektupta; kripto para madencilerinin, stake yapanların ya da kod yazanların IRS tarafından “komisyoncu” (broker) olarak kabul edilmeyeceğini tekrarladı.

  Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl ABD’de bir yasa tasarısı ele alındı. Senato’da günlerce değerlendirilen bu tasarı, bazı senatörlerin ve kripto para piyasalarının karşı çıkması üzerine defalarca gözden geçirilmiş ve oylamaya sunulmuştu. Yasa tasarısında geçen “broker” ifadesinin kapsayıcılığı konusundaki belirsizlik, kripto sektörü temsilcileri tarafından “riskli” olarak yorumlanmıştı. Söz konusu 1 trilyon dolarlık altyapı yasa tasarısında, altyapı harcamalarının 28 milyar dolarlık kısmının kripto para vergilerinden tahsis edileceği ifade ediliyordu. Ancak “broker” (komisyoncu) ifadesi tartışma yaratıyordu. ABD Hazine Bakanlığı, bu konuyu tekrar gündeme taşıdı.

  IRS, Bu Grupları “Komisyoncu” Olarak Görmeyecek

  Senato’da oy çokluğuyla ve ilk haliyle geçen tasarı resmi olarak yasalaştı. Ancak “broker” konusundaki belirsizlik devam ediyor. ABD Hazine Bakanlığı, bu nedenle bir grup santöre bu konuyla ilgili bir mektup gönderdi. Mektupta, ABD Vergi Dairesi’nin (IRS); kripto para madencilerini, stake yapanları veya kod yazanları “komisyoncu” olarak kabul etmeyeceği yinelendi. Cuma günü gönderilen bu mektupta, bu kişiler için borsalara uygulanacak vergi raporlama yükümlülüklerinin geçerli olmayacağı ifade edildi.

  Yaşlı Senatörler Eleştirilerin Odağında Kalmıştı

  Altyapı yasası, “komisyoncu” tanımını genişleterek direkt olarak müşterilerle çalışmayan madencileri ve stake yapanları da “vergi raporlaması gereken” gruplara dahil etmişti. Bu geniş ve kapsayıcı ifade, kripto para piyasalarında çok tartışılmıştı. Ağırlıkla Cumhuriyetçi isimlerden oluşan bir grup senatör ve kripto para sektörü temsilcileri bu tasarıya karşı çıkmıştı. Ancak tasarı oy çokluğuyla kabul edilmişti. Tasarının kabul edilmesinde, yaşça büyük bazı senatörlerin “ABD’nin savunma sistemleri” konusundaki ısrarları belirleyici olmuştu. Bu da bu kişilerin “teknolojiden anlamayan” senatörler olduğu eleştirilerini gündeme getirmişti.

  Bilgi Toplama Yükümlülüğü Alım-Satım Platformlarında Kaldı

  Senato’da kabul edilen tasarının bazı konulardaki düzenleme kararları Hazine Bakanlığı’na bırakılmıştı. Bakanlık da bu yetkisini kullanarak, tasarıda belirtilen, komisyoncuların müşterileri ve onların işlemleri adına ayrıntılı bilgi toplaması gerekliliğine müdahale etti. Hazine Bakanlığı bu mektupta, söz konusu genişletilmiş olan bu tanımın, halihazırda bilgi toplayan kripto varlık alım satım platformları gibi taraflar ile sınırlı kalacağını bildirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle