Kripto Para

Mahkemeden SEC lehine karar! Ripple köşeye sıkışıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada Yargıç Sarah Netburn, SEC’nin talebini kabul eden bir karara vardı. Mahkeme SEC’nin, Ripple’ın şirket içi çalışanlarının Slack mesajlarına erişme talebini kabul etti. Bu karar Ripple’ı köşeye sıkıştırabilir.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’den bu yana devam eden Ripple davasında, bir talepte bulunmuştu. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu ortaya koyabileceğini düşünerek, Ripple Labs çalışanlarının kurum içi mesajlarına erişmek istemişti. Kurumsal şirketlerde sıklıkla kullanılan Slack uygulaması ile çalışanlara iş atamaları yapılabilir ve güncel görevlerle ilgili konuşmalar gerçekleştirilir. SEC, Ripple çalışanlarının Slack uygulamasının incelenmesinin, davada kendi lehlerinde sonuçlar ortaya koyacağını düşünüyor.

  SEC, Ripple’ın Kurum İçi Konuşmalarına Erişmek İstiyor

  Ripple, yıllarca Slack uygulamasını kullandı. Yani Ripple şirketi içindeki önemli bilgilere ve detaylara bu uygulamalardan ulaşmak mümkün. Yargıç Sarah Netburn de SEC’nin bir süredir talep ettiği bu uygulanmasının incelenmesi önerisini kabul etti. SEC, incelenecek olan bu verilerin, daha sağlıklı yargılama süreci için gerekli olduğunu ve bu mesajların incelenmesiyle birlikte Ripple’ın köşeye sıkışacağını düşünüyor. SEC, bunun için geçtiğimiz ay mahkemeye başvurmuştu.

  Slack Mesajlarının İncelenmesi Maliyetli Olabilir

  SEC’nin talebinden sonra Ripple avukatları ve yetkilileri, istenen mesajların temin edilmesinin çok fazla zaman alacağını, bu işlemin külfetli olacağını dile getirerek, mahkemenin bu talebi reddetmesini istemişti. Slack tarafından yapılan açıklamaya göre ayrıca bu işlemin maliyeti de 1 milyon doları bulabilir. Ancak Sarah Netburn bu savunmaların gerekli olmayan argümanlara dayandırıldığını söyledi ve Slack uygulamasındaki mesajların görmek istedi.

  Ripple’ın Karşı Talepleri

  Konuya ilişkin olarak Yargıç Sarah Netburn “Sunulacak verilerin tarafların iddia ve savunmalarını ilgilendirmektedir. Ayrıca davanın seyrini etkileyebilecek bilgilere bu sayede ulaşılabilir” dedi. SEC’nin bu talebine karşı, Ripple da SEC üyelerinin XRP varlıklarını açıklamasını ve geriye dönük kripto para işlemlerinin incelenmesini talep etti. Ancak mahkemeden, Ripple’ın bu talebine yönelik henüz bir karşılık gelmedi.

  Öte yandan Ripple, SEC’nin Howey testiyle ilgili bir açıklama yapmasını da istiyor. Ripple, bugüne kadar XRP’ye Howey testinin uygulanıp uygulanmadığını SEC’nin açıklamasını bekliyor. Avukat Jeremy Hogan, tüm bu taleplerle davanın Ocak 2022’de bile sonuçlanmayacağını düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle