Kripto Para

Suex CEO’su “yaptırım listesi” kararı sonrası dava açacak!

  ABD’nin, yaptırım uygulanacak şirketler listesine OTC borsası Suex’i almasından sonra Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance üzerinde Suex ile bağlantılı hesapların kaldırıldığını açıklamıştı. Gelişmeler sonrasında Suex CEO’su Egor Petukhovsky, ismini temize çıkarmak için mahkemeye gideceğini açıkladı.

  İşlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, 24 Eylül tarihinde yayınladığı blog yazısında, Suex borsasıyla bağlantılı hesapların platformdan kaldırıldığını dile getirmişti. Zira ABD’de, OTC borsası olan Suex borsası, yaptırım uygulanacak şirketler listesine alınmıştı. Rusya merkezli borsanın, daha önce de “kara para aklama” işlemlerinde kullanıldığı iddia edilmişti. ABD’nin, Suex’i kara listeye almasından sonra Suex CEO’su Egor Petukhovsky, ismini temize çıkarmak için mahkemeye başvuracağını açıkladı.

  Suex CEO’su Adını Temize Çıkarmak İstiyor

  Adını temize çıkarmak için dava açacağını dile getiren Petukhovsky, kara para aklama iddialarına ilişkin “Ne ben ne de şirketim hiçbir zaman yasadışı faaliyetlerde bulunmadık” sözlerini dile getirdi. CEO, ABD tarafından ilk kez “yasaklılar listesine” alınmasının ardından, repütasyonunu korumak ve adını korumak için mahkemeye başvuracağını duyurdu. Egor Petukhovsky, söz konusu açıklamalarını, uzun süredir sessizliğini koruduğu Facebook hesabı üzerinden yaptı.

  Egor Petukhovsky’nin Açıklamaları

  Suex CEO’su, yaptığı açıklamasında “Ne ben ne de şirketim hiçbir zaman yasadışı faaliyetlerde bulunmadık. ABD’de açacağım davalarla adımı güçlü bir şekilde savunma niyetindeyim” sözlerini dile getirdi. Petukhovsky açıklamalarında ayrıca, kişiden kişiye kripto para işlemleri için kurulan bir Telegram botu olan Chatex’teki hisselerini de elden çıkaracağını ifade etti. CEO, kara para aklama iddialarına ilişkin olarak mahkemeye gideceğini belirtmesinin yanında başka bir detay vermedi.

  Chainalysis, Suex’i Kara Para Aklama ile İlişkilendirmişti

  2021 başlarında Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), Suex borsasını “kara para aklama aracı” olarak tanımlamıştı. Bu tanımlama Suex borsalarındaki bazı hesapları, blok zinciri takip ve araştırma şirketi Chainalysis, gerekli yetkililere bildirdiğini de açıklamıştı. Atılan adımlar sonrasında, Chainalysis sözcüsü Maddy Kennedy de Coindesk’e yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

  “Biz verilerimizi yüksek derecede kara para aklama şüphesi barındıran hesaplarda kullanıyoruz ve birkaç sene önce de göreceli olarak kara para aklayan bir grubun küçük bir parçası olarak da Suex adreslerini tespit ettik. Ayrıca adreslerin hepsini de tespit etmedik. Chainalysis olarak Suex’in faaliyetlerini izlemeye devam edeceğiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle