Kripto Para

AB’den Rusya’ya kripto yaptırımı açıklandı!

  Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlaması ile birlikte Rusya’ya yönelik yaptırım kararları alındı. Bu noktada Rusya’ya karşı 5. yaptırım paketini açıklayan Avrupa Birliği’nin (AB) son yaptırımları, kripto paraları da içeriyor. AB’nin paketinde ayrıca Rus bankalarına da ağır yaptırımlar yer alıyor.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile Rus askerleri 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına girdi ve Rusya – Ukrayna savaşı da resmen başladı. Savaşın başlaması ile birlikte Rusya’ya yönelik yaptırım paketleri birer birer açıklanırken, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlar konusunda 5. paketini de açıkladı. AB, son yaptırım paketi ile Rus bankalarına ağır yaptırımlar açıklarken, söz konusu yaptırımlar arasında kripto paralarla ilgili madde de bulunuyor. Ayrıca pakette Putin’in iki kızına yönelik AB ülkeleri için seyahat yasakları da bulunuyor.

  Pakette Kripto Yasağı da Bulunuyor

  AB’nin açıkladığı 5. yaptırım paketinde birçok ağır yaptırım bulunuyor. Bunlar arasında Rus kömürünün ve katı atıkların AB ülkeleri tarafından ithalatının yasaklanması, Rus gemilerinin AB limanlarına girişinin yasaklanması, karayolu taşıtlarının AB içinde taşıma yapmasının yasaklanması gibi yaptırım uygulamaları yer alıyor. Ayrıca pakette, çok net bir içerik olmasa da kripto paralarla ilgili de yaptırım bulunuyor. Söz konusu maddede “Rusya’ya yüksek değerde kripto varlık hizmetlerinin sağlanmaması” içeriği yer alıyor.

  Kripto Maddesinde Netlik Yok

  AB’nin açıkladığı 5. yaptırım paketinde “Rusya’ya yüksek değerde kripto varlık hizmetlerinin sağlanmasına yasak getirilmiştir. Bu durum, kontrol mekanizmasında muhtemel boşlukların kullanılmasını engelleyecektir” ifadeleri yer aldı. Ancak pakette “yüksek değerdeki kripto varlık” tanımı ile tam olarak neyin ya da hangi meblağların kastedildiği belirtilmedi. Pakette yalnızca kripto para cüzdanlarına gelen fonların da yasaklara dahil edildiği net şekilde belirtildi.

  En Ağır Yaptırımlar Rus Bankalarına Geldi

  Kripto paralarla ilgili maddenin de yer aldığı yaptırım paketinde en ağır yaptırımlar ise Rus bankalarına yönelik uygulandı. Pakette yer alan bilgilere göre, Rusya bankacılık sisteminin %23’üne sahip olan 4 Rus bankacılık kuruluşuna da işlem yasağı ve varlık dondurma uygulanacağı bildirildi. Pakette, söz konusu yasaklamaların Rusya’nın finansal yapısını zayıflatacağı yorumuna da yer verildi. Rusya’nın gelen yaptırımlar karşısında bir hamlede bulunup bulunmayacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle